Problemy z zębami mogą pojawić się nawet u osób, które szczególnie starannie dbają o higienę jamy ustnej. Nie na wszystkie sytuacje mamy wpływ. Do uszkodzenia zęba dochodzi na przykład w wyniku urazu. Szkliwo, które pokrywa zęby, jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, ale także ono jest narażone na uszkodzenia, którego przyczyną może być upadek lub silne uderzenie. Ząb może w takiej sytuacji pęknąć. Pewne pokarmy również mogą powodować ryzyko pęknięcia. Są to przede wszystkim twarde produkty, na przykład cukierki, jednak niebezpieczne są też te pokarmy, które osłabiają zęby. Zły wpływ na uzębienie ma na przykład cukier, obecny w przetworzonych słodyczach, ale również w suszonych owocach czy napojach gazowanych. Zęby stają się bardziej podatne na pęknięcia wraz z upływem lat. Do pęknięcia zęba może doprowadzić także zbyt wysoko wypełniona plomba, dlatego nie należy lekceważyć nieprawidłowo założonego wypełnienia.
Bez względu na przyczynę pęknięcie zęba jest problemem, z którym jak najszybciej trzeba udać się do gabinetu stomatologicznego. Metody leczenia uzależnione są od stopnia pęknięcia. Wybierane są takie, które pomogą uratować ząb oraz zapobiegać dalszym uszkodzeniom. Należy zdawać sobie sprawę, że pęknięcie, którego nie zaczniemy leczyć, będzie się powiększać.
Co ciekawe, pękniecie zęba nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka – może ono mieć postać niezauważalnej rysy na szkliwie. W niektórych przypadkach uszkodzenie będzie widoczne dopiero na zdjęciu rentgenowskim. Z tego powodu do dentysty warto wybrać się nawet wtedy, gdy tylko podejrzewamy nieprawidłowości. Kluczowe znaczenie ma tutaj czas, w którym zostanie podjęte leczenie. Symptomem problemu może być ból zęba i dziąsła, który pojawia się przy gryzieniu, pod wpływem zimna i ciepła lub dotyku, a nawet przy mocniejszym wdechu.
Jak wygląda terapia pękniętego zęba?
Forma leczenia jest dostosowana do stopnia uszkodzenia zęba. Przy małym pęknięciu często stosowaną metodą jest użycie koronkowych łączeń. Przy dużym pęknięciu, które sięga także części zęba pod dziąsłami, zastosowanie ma leczenie kanałowe oraz zatruwanie. Na mocno pęknięty ząb mocuje się na przykład specjalny wkład koronowo-korzeniowy. Taki sztyft jest wykonany z włókna szklanego i jego zadaniem jest zapobieganie kolejnemu uszkodzeniu. Następnie na zębie umieszcza się zwykle porcelanową koronę. Leczenie pękniętego zęba z reguły wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. W skrajnych przypadkach konieczna okazuje się ekstrakcja, czyli usunięcie pękniętego zęba.