Napisz Zadzwoń

Wypełnienia ceramiczne inlay, onlay i overlay

W pewnych przypadkach potrzebne okazuje się uzupełnienie ubytku w zębie. Często dotyczy to zębów bocznych, zniszczonych przez próchnicę lub tych leczonych kanałowo – może w nich zostać za mało twardych tkanek, więc ząb należy wzmocnić. Do likwidacji ubytku można zastosować różne metody, na przykład koronę, która jest używana, jeśli zniszczenie zęba jest duże. Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę, ponieważ uzupełnienie jest umieszczane na koronie zęba, którą najpierw trzeba oszlifować. Dobrą alternatywą dla klasycznie stosowanych metod wypełnień ubytków są inlay, onlay oraz overlay. Ich zastosowanie ma wiele zalet.

Inlay, onlay i overlay – czym są?

Te obcobrzmiące terminy oznaczają trzy sposoby uzupełnienia ubytków. Mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak szczególnie dobre efekty uzyskujemy przez zastosowanie wypełnień ceramicznych. Inlay, onlay i overlay przygotowuje się w laboratorium protetycznym i dopasowuje do konkretnego przypadku.

Inlay oznacza wkład koronowy, który umieszcza się na powierzchniach żujących. Pokrywa on również stoki guzków, jednak bez szczytów guzków. Z kolei onlay pokrywa też szczyty guzków. Pozwala na odtworzenie punktów stycznych pomiędzy zębami. Natomiast overlay, określany też jako nakład, to wypełnienie, które pokrywa powierzchnie żujące, stoki i szczyty guzków oraz inne obszary zęba, na przykład powierzchnie styczne, przedsionkowe i językowe.

Jakie zalety mają te rozwiązania?

Dlaczego warto zdecydować się na wypełnienie typu inlay, onlay lub overlay? Dużą zaletą jest ich ładny wygląd – dobrze wykonane trudno jest odróżnić od naturalnych zębów, a wypełnienia ceramiczne praktycznie nie różnią się od nich. Inlay, onlay i overley w trakcie użytkowania nie zmieniają swojego koloru, nie trzeba martwić się także o to, że zęby staną się bardziej przezierne, to znaczy, że widoczna stanie się żółta zębina.

Jednak estetyka nie jest jedyną i najważniejszą zaletą tych rozwiązań. Inlay, onlay oraz overlay są trwalsze od tradycyjnych wypełnień. Do ich przymocowania stosuje się bardzo wytrzymały klej żywiczny, jest to więc wyjątkowo długotrwała rekonstrukcja. Nowoczesne plomby umożliwiają dokładne odbudowanie kształtu korony zęba i przy ich pomocy można likwidować duże ubytki. Często mogą być stosowane w przypadkach, w których zastosowanie innych wypełnień jest niemożliwe.