Napisz Zadzwoń

W jaki sposób woda wpływa na zęby?

Woda to życie. Ludzkie ciało w około sześćdziesięciu procentach składa się z wody. Dzięki niej mogą funkcjonować ludzie, zwierzęta i rośliny. Woda potrzebna jest do działania mózgu, krwi, a nawet kości. Regularne picie wody to podstawa zdrowego stylu życia i każdej diety. Każdy człowiek powinien codziennie wypijać odpowiednią ilość wody, w zależności od płci, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, pory roku – przyjmuje się, że powinno to być około 2 litrów dziennie. Mamy do wyboru różne formy nawadniania, na przykład poprzez jedzenie – owoce, herbaty, soki i po prostu wodę. Woda również dostępna jest w różnych postaciach. Możemy między innymi wybrać wodę mineralną, źródlaną, kranową, stołową lub leczniczą, gazowaną lub niegazowaną, czystą lub z dodatkami, które wzbogacają i urozmaicają jej smak.

Czy woda może być niekorzystna dla zębów?

Picie wody jest dla nas kwestią naturalną. Niewiele osób zastanawia się, jak wpływa ona na stan zębów. To, co pijemy i jemy, bezpośrednio może rzutować na kondycję jamy ustnej. Woda wydaje się produktem neutralnym, jednak okazuje się, że jej rodzaj, który wybieramy, także ma znaczenie dla zębów.

Wody smakowe dostępne na sklepowych półkach to w większym stopniu napoje na bazie wody. Takie produkty mogą zaszkodzić zębom. Wody smakowe są bezbarwne, ale słodkie, dzięki dodatkom, takim jak syropy i cukry. Substancje słodzące zwiększają kaloryczność wód smakowych, mogą również przyczynić się do rozwoju próchnicy. W rzeczywistości wody smakowe działają na organizm jak słodycze. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie tego rodzaju produktów. Niekorzystnym dla zdrowia zębów połączeniem jest woda z dodatkiem cytrusów. Picie dużej ilości wody z kwaśnymi dodatkami prowadzi do erozji szkliwa.

Według niektórych naukowców zębom zaszkodzi także woda gazowana. Dzieje się tak z powodu obecności w niej dwutlenku węgla, który niekorzystnie wpływa na kondycję jamy ustnej oraz większej kwaśności, która rozmiękcza szkliwo, przez co zęby stają się delikatniejsze i bardziej narażone na uszkodzenia. Nie ma konieczności całkowitej rezygnacji z wody gazowanej, warto jednak sięgać po nią jedynie od czasu do czasu i częściej wybierać wody niegazowane.

Dla zębów szkodliwa jest nie tylko woda, którą pijemy. Woda na basenie jest specjalnie oczyszczana, przede wszystkim chlorem. Ten związek chemiczny, który dostaje się do jamy ustnej z wodą, zmiękcza zęby i zwiększa ich wrażliwość. Dodatkowo chlor przesusza śluzówkę, co tworzy dobre środowisko do rozwoju próchnicy. Osoby o szczególnie wrażliwych zębach, w tym kobiety w ciąży, w miarę możliwości powinny ograniczyć wizyty na pływalni.