Napisz Zadzwoń

W jaki sposób powstaje ropień zęba?

Zapalenie ropne tkanek okołowierzchołkowych, znane też jako ropień zębowy, to stan zapalny tkanek zlokalizowanych w okolicy wierzchołka korzenia zębowego. Ból zęba oraz dziąseł, a także opuchlizna lub trudności z otwieraniem ust mogą być objawami wystąpienia stanu zapalnego.

Co jest przyczyną tej dolegliwości?

Ropień zębowy pojawia się najczęściej w następstwie nieleczonej próchnicy. Zapalenie ropne tkanek może doprowadzić nawet do usunięcia zęba, dlatego nie należy go lekceważyć i jak najszybciej podjąć leczenie. Ropień zębowy to kolejna z chorób jamy ustnej, która powstaje w wyniku zaniedbania higieny oraz profilaktyki jamy ustnej. Wiele osób bagatelizuje drobne dolegliwości bólowe i inne problemy z zębami lub dziąsłami, a do gabinetu stomatologicznego idzie dopiero wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. Jest to duży błąd. Profilaktyka chorób jamy ustnej, czyli regularne, kontrolne wizyty u dentysty pozwalają zapobiegać poważniejszym chorobom. Wiele dolegliwości na początkowym etapie jest stosunkowo prostych do wyleczenia. Leczenie schorzeń jamy ustnej w bardziej zaawansowanych stadiach jest na ogół bardziej czasochłonne, bolesne oraz kosztowne. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Nieleczona próchnica może doprowadzić do różnych chorób, obejmujących inne partie ciała. Zapalenie ropne tkanek należy do wyjątkowo uciążliwych schorzeń.

Jama ustna to środowisko wyjątkowo przyjazne bakteriom. Różnego rodzaju problemy z zębami i dziąsłami mogą prowadzić do osłabienia bariery ochronnej, a wtedy niegroźne wcześniej drobnoustroje stają się dużym zagrożeniem. Bakterie oraz toksyny, które produkują, mogą przedostać się do organizmu. Pojawia się stan zapalny tkanek okołowierzchołowych. Jeśli nie rozpoczniemy leczenia stomatologicznego, może pojawić się ropień zębowy. Obumarłe komórki bakteryjne i komórki układu odpornościowego oraz obumarłe tkanki składają się na gęstą treść ropną o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Ropień okołowierzchołkowy to zaledwie pierwszy etap procesu chorobowego. Wydzielina ropna przedostaje się na kolejne tkanki. Ropień rozwija się w sposób śródkostny, to znaczy, że nie przechodzi przez zewnętrzną warstwę kości. Następnie ropień powiększa się i obejmuje swoim działaniem coraz większą liczbę tkanek, aż przechodzi przez istotę zbitą kości. Wydzielina dostaję się pod okostną, co prowadzi do odwarstwienia, czyli powstania ropnia podokostnowego. Na kolejnym etapie wytwarza się ropień podśluzówkowy. Leczenie stanu zapalnego tkanek trzeba rozpocząć jak najwcześniej, aby uniknąć groźnych powikłań.