Napisz Zadzwoń

Ukruszony ząb – co robić?

Próchnica, upadek lub inne choroby i urazy mogą spowodować ukruszenie zęba. Nawet jeśli ukruszenie jest małe i nie sprawia bólu, to nie należy go lekceważyć. Konieczna jest wizyta u stomatologa. Rekonstrukcja małego ubytku to stosunkowo mały wydatek, jednak uszkodzenie może się pogłębić, a jego naprawa może okazać się kosztowna i skomplikowana.
 
Kruszący ząb – przyczyny i leczenie
 
Ząb może się kruszyć się różnych przyczyn. W przypadku przednich zębów częstym powodem jest uraz. Ukruszenie zęba może być spowodowane także przez ubytek próchnicowy, który niszczy twarde tkanki. W części przypadków problemy może wywołać martwica zębów, bruksizm lub niedobór wapnia.
 
Jeśli ukruszenie jest małe, stomatolog dokonuje małej korekty kształtu i zabezpiecza ząb. W przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczne może być wypełnienie kompozytowe lub wstawienie korony albo licówki. Leczenie będzie najbardziej efektowne, jeśli do stomatologa wybierzemy się jak najszybciej po powstaniu ukruszenia.
 
Z pewnością nie możemy zignorować tego problemu. Kruszenie zęba może być symptomem różnych dolegliwości, a dzięki wizycie u specjalisty jesteśmy w stanie je wykryć i rozpocząć leczenie. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z żywym zębem, takie ukruszenie może odsłonić miazgę, która jest bardzo wrażliwa na działanie czynników takich jak bakterie lub temperatura. Ukruszenie może powiększać się z czasem, a ostre krawędzie to ryzyko zranienia języka i policzków. Nie zapominajmy również o aspekcie estetycznym w przypadku, gdy ukruszone zęby są widoczne.