Napisz Zadzwoń

Ubytki klinowe – skąd się biorą i jak je leczyć?

Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn problemów w jamie ustnej jest próchnica, a dokładniej – wywołujące ją bakterie próchnicowe. Próchnica pojawia się z reguły jako skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej oraz braku odpowiedniej profilaktyki i może mieć poważne skutki – na przykład doprowadzić do utraty zębów lub groźnych powikłań ogólnoustrojowych. Jednak próchnica nie jest jedynym powodem ubytków w uzębieniu. W niektórych przypadkach problemem jest abfrakcja, czyli tak zwane ubytki klinowe, przez specjalistów zaliczane do ubytków, które nie mają pochodzenia próchnicowego.

Jak powstają ubytki klinowe?

Ubytki abfrakcyjne mają charakterystyczny wygląd. Cechują je ostre brzegi, które mają twardą i gładką powierzchnię. Ubytki klinowe pojawiają się przy szyjce zęba, czyli w miejscu, gdzie łączą się dwa rodzaje tkanek: cement korzeniowy oraz szkliwo koronowe. Okolice szyjki zęba są narażone na duże obciążenia, związanie z siłami okluzyjnymi, czyli tak zwanymi siłami zgryzowymi. Jest to najdelikatniejszy element zęba. We wzorcowej sytuacji, to znaczy przy pełnym uzębieniu lub braków w uzębieniu wypełnionych prawidłowo dobranymi uzupełnieniami protetycznymi, siły zgryzowe pracują wzdłuż długiej osi zęba. W takim przypadku podczas gryzienia nie dochodzi do przeciążeń. Problem pojawia się, gdy wymienione warunki nie są spełnione, to znaczy występują nieuzupełnione braki w uzębieniu – siły okluzyjne zaczynają działać w sposób ekscentryczny, czyli skośnie do długiej osi zęba. W ten sposób powstają zgięcia, które tworzą się na poziomie anatomicznych mikrostruktur, przez co nie są widoczne. Ich efektem są naprężenia, powodujące coraz bardziej widoczne i uciążliwe odkształcenia.

Ubytki w uzębieniu nie są jedynym powodem wystąpienia w jamie ustnej ubytków klinowych. Na liście przyczyn abfrakcji znajdują się również między innymi wady zgryzu, a także bruksizm, czyli nocne, nieuświadomione zgrzytanie zębami.

Ubytki klinowe wpływają na wygląd – z pewnością pogarszają estetykę, przez co odbierają pewność siebie. Abfrakcja nie jest jednak tylko kwestią wyglądu. Takie ubytki są kłopotliwe w codziennym życiu. Istniejące ubytki klinowe przyczyniają się między innymi do nadwrażliwości zębów oraz pojawienia się procesów zapalnych. Trzeba mieć na uwadze, że ubytki abfrakcyjne mają tendencją do powiększania się, dlatego tak ważne jest podjęcie specjalistycznego leczenia. Istniejące ubytki należy odbudować, ale trzeba także zdiagnozować i wyleczyć przyczynę ubytków klinowych, aby problem nie wracał w przyszłości.