Ludzkie ciało to połączony układ współdziałających ze sobą elementów. Problemy w obrębie jednego układu mogą mieć wpływ na cały organizm. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo z ogólną kondycją powiązane jest zdrowie zębów. Jama ustna stanowi początek układu pokarmowego, nic więc dziwnego, że działają wzajemnie na siebie.
Trawienie pokarmów zaczyna się jeszcze w jamie ustnej, w procesie żucia. Bardzo ważne jest staranne rozdrobnienie jedzenia, aby pokarm miał odpowiednią konsystencję i został już częściowo nadtrawiony zanim trafi do żołądka – ważną rolę odgrywają tutaj zawarte w ślinie enzymy. Staranne gryzienie ułatwiają zdrowe zęby. Osoby, które nie są w stanie dobrze pogryźć jedzenia, połykają zbyt duże kawałki. Niedokładnie pogryziony pokarm wędruje do żołądka i pozostaje w nim przez długi czas. Jest to czynnik, który może być powodem pojawienia się dolegliwości żołądka, takich jak na przykład zgaga, bóle, biegunki, zaparcia, choroba wrzodowa lub choroba refluksowa. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że jedząc szybko i niestarannie gryząc pożywienie, zjadamy więcej – a to z kolei może stać się przyczyną nadwagi, która jest problemem estetycznym oraz zdrowotnym. Co więcej, skracając pierwszą fazę trawienia, która powinna odbywać się jeszcze na poziomie jamy ustnej, pozbawiamy organizm części składników odżywczych.
Mocne zęby to podstawa zdrowia układu pokarmowego, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena i profilaktyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto dołożyć starań, aby nie doszło do ubytków w uzębieniu, a w razie utraty zębów – uzupełnić braki.
Próchnica jest tak groźna dla zdrowia układu pokarmowego nie tylko dlatego, że może prowadzić do utraty zębów. Bakterie próchnicowe są w stanie przejść do innych części ciała i je zakazić. Według niektórych badań pewne drobnoustroje, które znajdują się w kamieniu nazębnym, mogą przyczynić się do wystąpienia choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a nawet choroby nowotworowej jelit.
Połączenie między jamą ustną a żołądkiem oraz pozostałymi częściami układu pokarmowego działa także w odwrotnym kierunku. Dolegliwości pokarmowe również mogą negatywnie wpływać na zęby. Kwaśna treść uwalniana z żołądka ma szczególnie niekorzystne działanie na jamę ustną – osłabia zęby oraz uszkadza śluzówkę górnej części układu pokarmowego. Takie niebezpieczeństwo stwarzają między innymi bulimia, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz różnego rodzaju zaburzenia w obrębie układu pokarmowego, na przykład zatrucie.