Napisz Zadzwoń

Sposoby na pozbycie się przebarwień na zębach

Niewiele osób ma idealny, naturalnie biały uśmiech – z reguły kolor zębów przypomina odcień kości słoniowej. Śnieżnobiałe zęby to zasługa specjalistycznej pielęgnacji oraz profesjonalnych zabiegów. Stosowane podczas codziennej higieny jamy ustnej preparaty, na przykład pasty do zębów lub specjalne płyny do płukania jamy ustnej mogą przybliżyć nas do ideału. Niestety dieta i niewłaściwe nawyki, a także rozmaite czynniki zewnętrzne sprawiają, ze na zębach pojawiają się nieestetyczne przebarwienia, które odbierają zębom ich naturalny kolor. Jakie jest ich źródło? Warto wiedzieć, jak zapobiegać, a także jak pozbyć się przebarwień na zębach.

Przyczyny przebarwień

Przebarwienia na zębach mogą powodować niektóre produkty, które jemy lub pijemy na co dzień. Na biel zębów zły wpływ mają na przykład kawa i herbata. Trzeba uważać również na produkty, w których składzie znajdziemy sztuczne barwniki – są to składniki różnych kolorowych słodyczy oraz napojów. Kolejną grupą produktów, na które należy zwrócić uwagę, są owoce cytrusowe. Nie powodują one przebarwień same z siebie, jednak zawierają kwasy, które mają niszczący wpływ na szkliwo. Pod wpływem kwasów zawartych w cytrusach zęby stają się bardziej podatne na przebarwienia. Barwiące działanie na zęby mają owoce, takie jak maliny, borówki, jagody i wiśnie, a także sos sojowy, curry, buraki i czerwone wino. Wymienione produkty nie są szkodliwe dla zdrowia i nie trzeba usuwać ich z diety. Jeśli chcemy zmniejszyć ich niekorzystny wpływ na zęby, należy po jedzeniu lub piciu wypłukać jamę ustną wodą i wyszczotkować je po upływie pół godziny.

Palenie papierosów to kolejna przyczyna wystąpienia przebarwień na zębach. Ten nałóg źle wpływa na cały organizm, dlatego warto całkowicie zrezygnować z nikotyny. Przebarwienia mogą być wywołane również przez choroby, między innymi problemy z tarczycą lub niektóre choroby genetyczne, na przykład alkaptonuria i porfiria wrodzona. Przebarwienia na zębach są także efektem próchnicy lub nadmiaru fluoru w higienie jamy ustnej i diecie. Na kolor zębów wpływają też antybiotyki. Warto wiedzieć, że zęby stają się ciemniejsze z upływem lat – jest to rezultat mineralizacji szkliwa.

Jak radzić sobie z przebarwieniami?

Małe zmiany w diecie i trybie życia mogą pomóc w walce z przebarwieniami na zębach. Wsparcia możemy szukać również w gabinecie dentystycznym. Stomatologia oferuje różne sposoby na usunięcie przebarwień, na przykład wkładki wybielające, piaskowanie, licówki lub różne metody wybielające zęby. Wybór zastosowanej metody jest uzależniony od przyczyny problemu oraz stanu zębów. Zobacz, jakie sposoby na przebarwienia praktykujemy w naszym gabinecie: https://artdent.krakow.pl/oferta/wybielanie-zebow/.