Osad na języku może przyjmować różne odcienie i być jednym z objawów choroby. Skąd w ogóle się bierze osad na języku i co może oznaczać? Jakie oznaki powinny wzbudzić niepokój?
Nalot na języku – skąd się bierze?
Lekki, biały osad na języku, jest naturalnym stanem organizmu. Jeśli biały odcień staje się bardziej intensywny, a jego konsystencja staje się bardziej gęsta, może to być wywołane przez niedobór płynów, nieprawidłową higienę (język w trakcie mycia zębów również trzeba oczyszczać) lub stosowanie zbyt dużej ilości płynów do ust z nadtlenkiem wodoru w składzie. Jeśli osad rozprzestrzenia się w innych partiach jamy ustnej i towarzyszą mu ból oraz pieczenie, przyczyną może być grzybica, spowodowana na przykład intensywną antybiotykoterapią, cukrzycą lub obecnością wirusa HIV.
Jeśli osad występuje poza czubkiem i brzegami języka, powodem może być dur brzuszny, a jeżeli dojdzie do oddzielenia nalotu od języka, może wskazywać to na szkarlatynę. Biały osad towarzyszy też anemii oraz chorobom, które prowadzą do oddychania przez usta i w konsekwencji wysuszenia powierzchni języka – do takich dolegliwości należy na przykład przerost migdałka gardłowego. Rogowacenie białe może być oznaką leukoplakii, czyli przedrakowej zmiany, która często pojawia się u palaczy.
Nalot na języku miewa też żółty kolor. Powody takiego stanu to często przede wszystkim palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i herbaty oraz stosowanie żółtych przypraw. Jednak nalot tej barwy może oznaczać również chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy (szczególnie, jeśli towarzyszą mu ból brzucha, zgaga lub wymioty) albo schorzenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Żółty nalot często świadczy również o zaburzeniach pracy wątroby.
Przyczyną brązowego nalotu także mogą być papierosy, kawa lub herbata, ale trzeba wziąć pod uwagę kamicę pęcherzyka żółciowego, nieżyt żołądka, chorobę wrzodową, problemy z układem oddechowym, kwasicę oraz zatrucie toksynami. Z kolei czerwony nalot wskazuje na zaburzenia w pracy wątroby lub kłopoty z pęcherzykiem żółciowym, a szary osad to oznaka niedoboru żelaza i anemii. Purpurowy nalot oznacza zwykle niedobór witaminy z grupy B, z kolei osad w czarnym kolorze może być związany z zaburzeniami pracy nerek.