Leczenie w gabinecie stomatologicznym czasem może okazać bolesne lub mało komfortowe dla pacjenta. Zabiegi dentystyczne wymagają od stomatologa dużej precyzji, a wszelkie ruchy osoby na fotelu mogą bardzo utrudnić pracę lekarzowi. W związku z tym w leczeniu stomatologicznym bardzo często stosowane jest znieczulenie. Pomimo znacznego rozwoju stomatologii, również w kwestii zapobiegania i leczenia dolegliwości bólowych, wokół tego zagadnienia powstało mnóstwo wątpliwości i wiele opinii, które nie zawsze są prawdziwe. Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym warto dowiedzieć się więcej o znieczuleniu.
Kobiety w ciąży szczególnie powinny dbać o zęby, ponieważ ich zła kondycja może mieć wpływ na zdrowie maluszka. Jak wygląda kwestia leczenia stomatologicznego podczas ciąży? Panuje obiegowa opinia, że kobiety w ciąży i karmiące nie mogą korzystać ze znieczulenia. Nie jest to do końca prawda. W nowoczesnej stomatologii dostępne są metody znieczulenia bezpieczne dla kobiet ciężarnych oraz karmiących matek. Zawsze należy jednak poinformować stomatologa o swoim stanie, aby mógł on dobrać odpowiednie metody leczenia.
Fakty o znieczuleniu
Z drugiej strony są pacjenci, którzy uważają, że znieczulenie jest całkowicie bezpieczne i nie ma wpływu na organizm. Nie jest to niestety prawda. Środek znieczulający może spowodować pewne skutki uboczne, takie jak na przykład zawroty głowy, omdlenia, reakcje alergiczne lub zaburzenia rytmu serca. Tego rodzaju skrajne reakcje nie są częste i wiele z nich ma związek ze zdrowiem pacjenta. Z tego powodu należy poważnie podejść do wywiadu lekarskiego i opowiedzieć dentyście o wszelkich problemach zdrowotnych.
Pacjenci ze schorzeniami, na przykład serca, wątroby, nerek, astmą, cukrzycą lub nowotworem, powinni przechodzić terapię dostosowaną do ich stanu zdrowia. Część efektów ubocznych jest związanych z lekami, które przyjmuje pacjent. Stomatologa należy poinformować też o stosowanych lekarstwach. Wiele leków psychotropowych, uspokajających lub na serce może wchodzić ze środkiem znieczulającym w groźne interakcje. Lekarz, dzięki takiej wiedzy, będzie mógł zdecydować się na bezpieczne sposoby leczenia. Dentyście należy powiedzieć również o alergiach, ponieważ w takim przypadku powinien on przeprowadzić próbę alergiczną.
Jak wygląda kwestia znieczulenia oraz alkoholu? Najlepiej unikać picia napojów alkoholowych przed wizytą u stomatologa, ponieważ alkohol może zaburzyć albo ograniczyć działanie środka znieczulającego.
Istnieją także schorzenia, które całkowicie wykluczają podanie niektórych rodzajów znieczulenia stomatologicznego. Są to między innymi jaskra, padaczka lub choroby tarczycy.