Proces tworzenia się szkodliwego dla zdrowia zjawiska, jakim jest próchnica zębów można ogólnie podzielić na cztery etapy. Pierwszy z nich objawia się pojawieniem na uzębieniu niewielkiej białej plamki, która z czasem zaczyna się stawać coraz bardziej ciemna. Jest to stan alarmowy, jednak szybka interwencja pozwala jeszcze na odbudowanie szkliwa i uniknięcie borowania. Jeśli jednak w porę nie poczynimy odpowiednich obserwacji, nieuchronnie rozpoczyna się druga faza próchnicy, w której to zębina, czyli głębiej leżąca tkanka jest stopniowo uszkadzana przez bakterie i kwasy. W efekcie tworzy się ubytek, zaś borowanie jest nieuniknione.
W trzeciej fazie próchnicy dochodzi do zaatakowania przez bakterie miazgi zębowej, co jednocześnie objawia się tym, iż pacjent zaczyna odczuwać ból. Natychmiastowa wizyta u dentysty stwarza szansę na uratowanie zęba, o ile próchnica nie dotarła jeszcze do miazgi. W przeciwnym wypadku należy ją usunąć – poprzez umieszczenie w zębie trucizny, oczyszczenie kanałów i wypełnienie specjalnym materiałem – co skutkuje tym, że ząb staje się martwy.
Ostatnia, czwarta faza powstawania próchnicy to martwica miazgi, kiedy to ząb chwilo przestaje boleć, ale proces zapalny cały czas niebezpiecznie postępuje. Kiedyś, bez wahania dokonywano na tym etapie czynności wyrwania zęba, z kolei współczesne metody pozwalają na jego dalsze leczenie.