Napisz Zadzwoń

Projektowanie uśmiechu

Projektowanie uśmiechu, znane również jako Digital Smile Design, stanowi nowoczesną usługę dentystyczną polegającą na komputerowym dopasowaniu estetyki zębów do wyglądu oraz indywidualnych preferencji i oczekiwań pacjenta. Proces ten wykorzystuje uśredniony wzorzec uśmiechu, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie analizy oraz wykonanie cyfrowej wizualizacji próbnego uśmiechu.

Projektowanie uśmiechu składa się z kilku etapów. W pierwszym oprócz rutynowego przeglądu stomatologicznego, obejmującego, kształt zębów, przebieg linii uśmiechu oraz zgryz, zbierany jest także wywiad. Pacjent przekazuje wtedy stomatologowi zarówno powody niezadowolenia z wyglądu swoich zębów, jak i estetyczne wymagania odnośnie wyobrażenia swojego idealnego uśmiechu. W dalszej kolejności wykonywane jest zdjęcie twarzy. Aby uzyskać najlepsze efekty fotografia ta jest najczęściej wykonywana z przodu, z profilu, a także podczas mowy. Kolejnym etapem leczenia jest komputerowe projektowanie uśmiechu, w trakcie którego do pacjenta dopasowywane są jego wymarzone zęby. Są one dobierane do płci, wieku, wyglądu całej twarzy, karnacji, mimiki wyrażającej emocje, a nawet do postury.

Po zaakceptowaniu przez pacjenta projektu uśmiechu, stomatolog wykonuje wyciski diagnostyczne zębów, które razem ze zdjęciami są przekazywane do laboratorium protetycznego. Tam z kolei, technik protetyk tworzy model zębów, który będzie stanowił podstawę późniejszych zabiegów dentystycznych.