Powikłania po wybielaniu zębów domowymi sposobami

Zęby powinny być przede wszystkim zdrowe, jednak liczy się także ich wygląd – ładne, zadbane zęby dodają pewności siebie i wyglądają zdrowo. Biały uśmiech jest uznawany za wyjątkowo atrakcyjny, dlatego wiele osób decyduje się na wybielanie zębów.

Na co dzień nasze zęby narażone są na działanie czynników, które negatywnie wpływają na ich kolor. Dieta oraz niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej sprawiają, że zęby robią się ciemniejsze. Natura także nie jest naszym sprzymierzeńcem w walce o bielszy uśmiech – są osoby, których zęby są naturalnie białe, z kolei u innych naturalna barwa zębów bliższa jest na przykład odcieniowi kości słoniowej. Współcześnie mamy do dyspozycji wiele metod, dzięki którym możemy wybielić zęby – od preparatów na sklepowych półkach, przez wybielanie w gabinecie kosmetycznym, aż po stomatologię estetyczną. Wymienione rozwiązania mają różną skuteczność oraz ceny. Są osoby, które, aby obniżyć koszty, decydują się na zastosowanie domowych metod. Pojawia się jednak pytanie, czy takie nieprofesjonalne sposoby na bielsze zęby są bezpieczne. Okazuje się, że nie do końca jest to dobry pomysł.

Jedną z popularnych metod domowego wybielania zębów jest użycie taniej i łatwo dostępnej sody oczyszczonej. Na „korzyść” tego sposobu na bielsze zęby może przemawiać tradycja, ponieważ soda była wykorzystywana w tym celu wiele lat. Najczęściej dodaje się ją do pasty lub nakłada na zęby specjalną pastę na jej bazie. Soda jest składnikiem wielu preparatów do higieny zębów, jednak jej stężenie w tych środkach jest niewielkie. Duża ilość sody oczyszczonej zaszkodzi zębom, ponieważ nie wybiela zębów, a raczej ściera osad na nich nagromadzony. Innymi słowy, soda uszkadza szkliwo i osłabia zęby, które stają się przez to bardziej podatne na przebarwienia i próchnicę. Uszkodzenie szkliwa często prowadzi do nadwrażliwości. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną to inwazyjna metoda, która może przynieść więcej problemów niż korzyści. Trzeba też dodać, że używanie sody sprzyja przebarwieniom oraz negatywnie wpływa na kolor zębów.

Węgiel to kolejny domowy specyfik stosowany przy domowym wybielaniu zębów. Działa on podobnie jak soda, czyli uszkadza szkliwo. Złym pomysłem jest również korzystanie z właściwości soku z cytryny, który może zaszkodzić zębom i dziąsłom. Bezpieczniejszą metodą wydaje się wybielanie zębów przy pomocy skórki od banana. Po pierwsze jednak efekty widoczne są dopiero po dłuższym czasie, a po drugie, wątpliwości może wzbudzić zawartość cukru w skórce owocu. Nie warto eksperymentować na zębach – lepszy efekt uzyskamy, wybierając sprawdzone i bezpieczne metody, czyli wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym.