Napisz Zadzwoń

Popularne mity o leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe (https://artdent.krakow.pl/oferta/endodoncja-leczenie-kanalowe/), czyli endodoncja, to jeden z popularniejszych zabiegów, jakie są wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Leczenie endodontyczne jest stosowane w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. W wielu sytuacjach jest to jedyny sposób na uratowanie chorego zęba. Podczas zabiegu leczenia kanałowego lekarz usuwa zmienioną miazgę z kanałów i komory zęba, a następnie dokładnie dezynfekuje te przestrzenie i wypełnia je odpowiednim materiałem. Leczenie kanałowe powinno być oparte na zdjęciach rentgenowskich. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. W niektórych gabinetach stomatologicznych leczenie endodontyczne przeprowadza się w dużym powiększeniu pod mikroskopem. Leczenie kanałowe wymaga szczególnej precyzji i dokładności. Powikłania mogą doprowadzić nawet do konieczności ekstrakcji, czyli usunięcia zęba.

Endodoncja – prawdy i mity

Z leczeniem kanałowym związanych jest wiele mitów. Są pacjenci, którzy na ich podstawie rezygnuje z koniecznego leczenia. Utarte przekonania nie zawsze mają jednak odbicie w rzeczywistości. Z pewnością nieprawdziwe jest stwierdzenie, że endodoncja jest nieopłacalna i nie warto leczyć zębów w ten sposób. Należy pamiętać, że profesjonalista nie usunie zęba, który może zostać ocalony. Jeśli istnieje szansa na uratowanie zęba, trzeba podjąć taką próbę – wyleczony ząb może służyć nam przez lata.

Wielu pacjentów jest przekonanych, że leczenie kanałowe jest bardzo bolesne. Nie ma jednak powodu do obaw – we współczesnej stomatologii istnieją sposoby, dzięki którym endodoncja staje się bardziej komfortowa. Dostępne są środki, które można dostosować do konkretnego pacjenta i jego potrzeb. W przypadkach, gdy stres i strach przed bólem jest tak duży, że uniemożliwia przeprowadzenie leczenia kanałowego, stosuje się narkozę. W większości sytuacji wystarczające jest jednak znieczulenie miejscowe, które ogranicza odczuwanie bólu podczas zabiegu.

Warto też wiedzieć, że ból po endodoncji z reguły nie oznacza błędu lekarza. Jest to zabieg skomplikowany i pacjent po jego zakończeniu może przez kilka godzin, a nawet dni, odczuwać dyskomfort. Pacjenci obawiają się także, że po leczeniu kanałowym istnieje potrzeba stosowania antybiotyków. Terapia antybiotykowa nie jest jednak konieczna w każdym przypadku – lekarz zaleca stosowanie leków u osób, u których występowała poważna infekcja, przez którą pojawia się niebezpieczeństwo zakażenia.

Powszechnym mitem jest przekonanie, że leczenie kanałowe jest długotrwałe. Rozwój metod leczenia sprawia, że obecnie jest możliwość przeprowadzenia endodoncji podczas jednej wizyty. Dzięki temu leczenie kanałowe jest nie tylko mniej czasochłonne, ale również bardziej bezpieczne, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko dalszego rozwoju bakterii.

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, nie ma jednak powodów do obaw. Zachowanie zęba z pewnością wartę jest poświęcenia czasu i odrobiny dyskomfortu.