Napisz Zadzwoń

Płyn do płukania ust – jaki wybrać i jak go używać?

Mycie zębów to obowiązkowy punkt codziennej higieny. Nie można go oczywiście pominąć, jednak samo wyczyszczenie zębów nie jest wystarczające. Osoby, które chcą mieć piękne i zdrowe zęby, podczas codziennych zabiegów nie powinny zapominać o stosowaniu nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej. Te preparaty pozwalają usunąć resztki jedzenia oraz groźne bakterie z trudno dostępnych miejsc. Używanie nici i płynu pomaga uniknąć między innymi chorób dziąseł, kamienia nazębnego, nieświeżego oddechu oraz próchnicy.

Płyn do płukania ust nie tylko oczyszcza przestrzenie międzyzębowe oraz powierzchnie języka lub policzków. Przedłuża uczucie świeżości po umyciu zębów, dostępne są także preparaty o dodatkowych właściwościach. Dobrze dobrany oraz stosowany płyn pozwala lepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej. Jak wybrać właściwy środek i jak go stosować?

Jaki płyn do płukania wybrać?

Rodzaj płynu do płukania możemy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb – poza swoją główną rolą, takie preparaty mogą spełniać różne funkcje. Mogą mieć na przykład działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Osoby, które chcą mieć bielsze zęby, powinny wybrać preparat, który wspomaga wybielanie. Płyny do płukania ust mogą też je wzmacniać i zapobiegać paradontozie oraz stanom zapalnym dziąseł. Inne pomogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy oraz osadzania kamienia nazębnego. Można znaleźć preparaty przeznaczone dla nadwrażliwych zębów oraz płukanki bez alkoholu w składzie, przeznaczone dla osób, które cierpią na nadmierną suchość w ustach.

Jak znaleźć idealny płyn do płukania jamy ustnej? Jeśli mamy wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą stomatologiem, który pomoże dobrać środek o odpowiednich właściwościach.

Jak używać płynu do płukania?

Używanie płynu do płukania nie jest trudne, jednak stosując preparat trzeba pamiętać o kilku regułach.

Nie ma jednej zasady dotyczącej ilości płynu, dlatego w każdym przypadku trzeba zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Producent powinien umieścić na nim także informację, jak długo należy płukać jamę ustną – zwykle powinno to trwać pół minuty, maksymalnie jedną. Płynu do płukania nie wolno połykać. Zaleca się, aby płukankę do ust stosować raz dziennie.