Napisz Zadzwoń

Paradontoza – przyczyny, przebieg i leczenie

Paradontoza to stosunkowo powszechna choroba przyzębia. Jest szczególnie groźna, ponieważ przez dłuższy czas nie daje wyraźnych oznak, a jej konsekwencją może być utrata zębów. Na szczęście jej wyleczenie jest możliwe, jeśli zwrócimy uwagę na pewne objawy i odpowiednio wcześnie podejmiemy leczenie. Paradontozę powoduje płytka nazębna, która może zmienić się w kamień. Jego rozwój sprzyja wystąpieniu stanów zapalnych. Efektem tego procesu może być również wrażliwość i utrata zębów.
 
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zapobieganie schorzeniu. Paradontozie mogą sprzyjać między innymi uwarunkowania genetyczne, ale również choroby, takie jak na przykład cukrzyca. Przyczyną dolegliwości mogą być także zaburzenia hormonalne oraz niektóre leki, a także nieodpowiednie protezy lub wypełnienia. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że główną i najważniejszą przyczyną paradontozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej – powoduje ona większość zachorowań. Powszechna jest opinia, ze paradontoza dotyczy przede wszystkim osób starszych, ale groźne stany zapalne mogą pojawić się nawet około 20. roku życia. Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka.
 
Jak rozpoznać paradontozę
 
Paradontoza jest trudna do samodzielnego rozpoznania, jednak pewne objawy powinny zwrócić uwagę pacjenta na ryzyko. Należą do nich na przykład bóle, obrzęki i zaczerwienienie dziąseł, a także większa wrażliwość zębów na ciepło i zimno oraz krwawienie. Do gabinetu stomatologicznego warto udać się również, gdy zęby zaczynają się ruszać lub w jamie ustnej pojawił się nieprzyjemny zapach. Paradontoza przebiega w trzech stadiach, a największe szanse na powodzenie ma podjęcie terapii w pierwszej fazie – z tego powodu tak ważne są regularne wizyty u stomatologa.
 
Jak wygląda leczenie paradontozy?
 
W pierwszej fazie choroby znaczenie ma przede wszystkim szczególnie staranna higiena jamy ustnej ze szczególną starannością, warto włączyć do niej stosowanie płynów do płukania oraz nici dentystycznych. Ważna jest również dieta, w której nie powinno zabraknąć witamin i minerałów. Dobrym sposobem na powstrzymanie chorób przyzębia jest wykonany w gabinecie stomatologicznym zabieg usuwania kamienia nazębnego. W dalszych stadiach konieczne może okazać się stosowanie specjalnych preparatów do higieny zębów chorych na paradontozę. W kolejnej fazie schorzenia stosowane są na przykład szyny, które zapobiegają ruchom zębów. Zaawansowane przypadki, w których dojdzie do poważnych uszkodzeń kości, wymagają interwencji chirurgicznej.