Napisz Zadzwoń

O czym świadczy ból zęba po leczeniu kanałowym?

Endodoncja – czyli tak zwane leczenie kanałowe – to konieczność, kiedy niewyleczona próchnica powoduje nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Leczenie endodontyczne pozwala uratować chory ząb i uniknąć jego usunięcia. Leczenie kanałowe nie wywołuje dobrych skojarzeń, jednak nie trzeba się go bać – współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnymi środkami, dzięki którym endodoncja jest bezbolesna, a przy tym skuteczna. Leczenie kanałowe obecnie można przeprowadzić nawet podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym!

Na czym polega leczenie kanałowe?

Nieleczona próchnica dotyka coraz głębiej położone warstwy zęba. Początkowo uszkadza zębinę, a potem dociera do miazgi. Bakterie powodują stan zapalny oraz silne bóle zębów, które nasilają się przy gorących i zimnych posiłkach, słodkich produktach, a nawet prze nagłej zmianie pozycji. Tego rodzaju objawy to oznaka, że trzeba jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego i rozpocząć leczenie zębów. Stomatolog podczas wizyty ustali, czy ząb można uratować i zastosować leczenie kanałowe. Ocenę umożliwia wykonanie prześwietlenia, czyli zdjęcia RTG, na którym dokładnie widać, w jakim stanie znajduje się ząb. Dla zwiększenia komfortu pacjenta podczas leczenia kanałowego stosuje się znieczulenie miejscowe. Warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem mikroskopu, który zwiększa precyzję endodoncji. Podczas zabiegu stomatolog musi dokładnie oczyścić kanały zębowe z zakażonej tkanki. Następnie kanały zębów muszą zostać wysuszone i szczelnie wypełnione przy użyciu odpowiedniego materiału, który zabezpieczy oczyszczone materiały. Czas i cena leczenia endodontycznego zależy od liczby kanałów oraz od ich budowy – zakrzywienia i nieregularności powodują, ze zabieg jest bardziej skomplikowany i wymaga szczególnej dokładności.

Ból po zabiegu – czy należy się nim martwić?

Ząb po leczeniu kanałowym nie powinien boleć. Co może oznaczać ból odczuwany po endodoncji? Bezpośrednio po zakończeniu leczenia endodontycznego może pojawić się przejściowy dyskomfort. Takie dolegliwości bólowe są efektem podrażnienia, do którego doszło w okolicy tkanek okołowierzchołkowych zęba. Okres trwania oraz intensywność takiego bólu to kwestia indywidualna, jednak w przypadku wątpliwości warto zdecydować się na konsultację u specjalisty.

Poprawnie wykonane leczenie kanałowe nie powinno prowadzić jednak do długotrwałych dolegliwości bólowych. Może okazać się jednak, że w okolicy leczonego zęba powstał stan zapalny – potwierdzić to może zdjęcie RTG. Jeśli prześwietlenie wykaże groźne zmiany lub niedokładne wypełnienie kanałów, konieczne jest powtórne leczenie kanałowe.