Wiele chorób jamy ustnej pozornie nie wygląda zbyt groźnie, jednak każda z nich może wywołać konsekwencje, które będą niekorzystne dla całego organizmu. Część dolegliwości może również być objawem innych poważnych schorzeń. Warto więc znać ich przyczyny, przebieg oraz sposoby leczenia. Nie zapominajmy również o znaczeniu, jakie dla zdrowia jamy ustnej ma właściwa higiena i profilaktyka.
Problemy jamy ustnej – częste schorzenia
Powodem jednego z najbardziej powszechnych problemów jamy ustnej jest nieprawidłowa higiena. Zapalenie dziąseł wywołują bakterie, których ilość wzrasta, gdy niedostatecznie dbamy o stan uzębienia i przyzębia. Do czynników, które dodatkową mogą wpłynąć na pojawienie się choroby, należą na przykład kamień nazębny, problemy z protezą lub wady zgryzu. Objawy zapalenia dziąseł to ból, obrzęki i krwawienie, a brak leczenia może doprowadzić do utraty zębów. Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka – przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty.
Do częstych problemów jamy ustnej należy nieświeży oddech. Może on pojawiać co pewien czas, na przykład jako skutek palenia, picia alkoholu lub diety, ale może także występować stale. Wtedy jego przyczyną mogą być choroby dziąseł, zła higiena, a nawet zapalenie zatok lub przyjmowanie niektórych leków. W przypadku występowania tej dolegliwości także warto udać się do gabinetu stomatologicznego.
Kolejnym schorzeniem jest drożdżyca jamy ustnej, której objawem są białe plamki na języku i podniebieniu. Mogą ją wywołać ciężkie choroby, takie jak białaczka lub nowotwór, ale także niedobory witamin oraz niektóre leki. Czynniki te powodują, że organizm staje się podatny na działanie groźnych grzybów. Metodą leczenia drożdżycy jest podawanie środków przeciwgrzybiczych. Nie należy lekceważyć tego problemu, ponieważ białe plamy mogą okazać się symptomem leukopatii, która poprzedza pojawienie się choroby nowotworowej.
Dolegliwością, która może utrudnić życie, są również aftozy, czyli małe, ale bolesne owrzodzenia na języku, dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków i ustach. Często towarzyszą spadkowi odporności, spowodowanego na przykład przez urazy, ale także stres czy przeziębienia. Jednym z powodów może być także zbyt intensywne szczotkowanie zębów. W przypadku pojawienia się aft, należy zwrócić się do specjalisty – lekarz zaleci odpowiednie środki o działaniu odkażającym oraz przeciwbólowym.