Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez zębów. Dzięki nim możemy wygodnie jeść i wyraźnie mówić. Zęby wpływają także na wygląd – zdrowe i zadbane sprawiają, że czujemy się pewnie i atrakcyjnie. Układ zębów warunkuje również w pewnym stopniu kształt twarzy. Zęby to ważna część organizmu, o którą niestety często niewystarczająco dbamy. Tymczasem chore zęby mogą stać się przyczyną schorzeń w całym organizmie. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej, profilaktyka oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zęby to nasza wizytówka i znak rozpoznawczy – nie ma dwóch osób z identycznym odbiciem szczęki. Układ, wielkość zębów są specyficzne dla każdego człowieka. Z tego faktu korzystają na przykład kryminolodzy.
Zęby to niewielka część naszego organizmu, jednak bardzo interesująca. W ciągu życia „zmieniamy” zęby – w wieku dziecięcym pojawia się 20 zębów mlecznych. W późniejszych latach mleczaki są zastępowane przez 32 zęby stałe, jednak nie zawsze. Może się zdarzyć, że u osoby dorosłej zachowa się ząb mleczny. Co ciekawe, brak odpowiedniej higieny mleczaków może doprowadzić do problemów z zębami stałymi. Dlatego dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się dbania o jamę ustną. Nie należy odpuszczać codziennego szczotkowania zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Pozwoli to uniknąć niszczenia szkliwa przez kwasy zawarte w płytce nazębnej. Z czasem płytka robi się twardsza i zmienia się w kamień nazębny. Dla wykształcenia dobrych nawyków śmiało możemy sięgać po pasty smakowe. Wbrew wielu opiniom, takie pasty nie szkodzą – najważniejsza jest regularność ich stosowania.
Próchnica może grozić także tym osobom, które od dziecka troszczą się o zęby. Próchnica jest zakaźna, można zarazić się z nią podczas kontaktu z osobą zarażoną, na przykład przez pocałunek. W jego trakcie może dojść do przeniesienia się groźnych dla zdrowia jamy ustnej bakterii.
Cukier jest niezdrowy dla zębów, zaszkodzić mogą im również kwasy. Napoje typu cola nie rozpuszczają zębów, jednak zawarte w nich kwasy mogą doprowadzić do innych problemów – są przyczyną erozji szkliwa. Z tego powodu po wypiciu takiego napoju trzeba odczekać co najmniej pół godziny, zanim umyjemy zęby. O tej zasadzie trzeba także pamiętać, kiedy jemy owoce cytrusowe, pijemy soki na ich bazie lub czerwone wino.
Jaka jest najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie? Jest to szkliwo! Mimo jego twardości, którą można porównać do granitu, łatwo możemy je uszkodzić, przede wszystkim przez niewłaściwą dietę oraz higienę jamy ustnej.