Nadwrażliwość zębów to problem, który bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dolegliwość objawia się na przykład podczas picia zimnych lub gorących napojów, a także w trakcie jedzenia potraw o niskiej lub wysokiej temperaturze. Nadwrażliwość zębów sprawia, że problematyczna staje się codzienna higiena jamy ustnej. Jakie są przyczyny schorzenia i jak sobie z nimi poradzić?
Nadwrażliwość zębów – co ją powoduje?
Nasze zęby pokryte są warstwą szkliwa. Jest to naturalna bariera, która chroni nerwy znajdujące się w zębinie przed działaniem czynników, które mogą ją podrażnić. Osłabienie tej ochrony prowadzi do nadwrażliwości zębów, a jej przyczyną bardzo często jest niewłaściwa higiena lub dieta. W części przypadków powodem mogą być również wady zgryzu.
Nadwrażliwość może pojawić się, jeśli w naszej diecie często pojawiają się cytrusy, kwaśne soki, gazowane napoje lub inne produkty tego typu, które powodują, że odczyn śliny zmienia się na kwaśny. Przyczynia się to demineralizacji szkliwa.
Z nadwrażliwością mogą mieć problem również osoby cierpiące na bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami podczas snu. Dochodzi wtedy do mechanicznego uszkodzenia szkliwa. Mogą wywołać je też pewne szkodliwe nawyki, takie jak na przykład obgryzanie paznokci lub twardych przedmiotów.
Nadwrażliwość może pojawić się u osób, które dbają o higienę jamy ustnej zbyt intensywnie. Trzeba tutaj wspomnieć o energicznym szczotkowaniu zębów, używaniu szczoteczki o twardym włosiu oraz preparatów o mocnym działaniu. Bardzo prawdopodobne jest wtedy uszkodzenie dziąseł oraz odsłonięcie szyjek zębowych, które są pozbawione bariery ochronnej szkliwa.
Jak leczyć nadwrażliwość zębów?
Postępowanie w przypadku nadwrażliwości zębów nie jest bardzo skomplikowane, a jego podstawą jest przede wszystkim zmiana codziennych nawyków higienicznych.
Pierwszym krokiem jest wybranie pasty odpowiedniej do higieny nadwrażliwych zębów. Taki preparat powinien charakteryzować się niskim poziomem ścieralności i nie powinien mieć drobinek, które mogą drażnić zęby. Pasta powinna za to zawierać związki fluoru, pomagające zamknąć kanaliki zębowe, oraz związki potasu, ograniczające wrażliwość zakończeń nerwowych. Zwykłą szczoteczkę należy zamienić na model o miękkim włosiu. Zęby trzeba szczotkować delikatnymi ruchami wymiatającymi – taka metoda nie kaleczy dziąseł. Nie należy myć zębów zaraz po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnych potraw. Elementem higieny jamy ustnej powinno być też stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania.
Jeśli uszkodzenia szkliwa są bardzo duże, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. W takich przypadkach stosuje się preparaty z fluorem lub środki, które działają jak szkliwo w płynie. Można zastosować również wypełnienia kompozytowe, które chronią zakończenia nerwowe.