Napisz Zadzwoń

Na czym polega zabieg usuwania kamienia nazębnego?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego, czyli popularny skaling, ma na celu nie tylko przywrócenie pięknego uśmiechu, ale też – a właściwie przede wszystkim – utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł. Każdy powinien pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego. Poniżej objaśniamy, na czym polega zabieg skalingu.
 
Skąd się bierze kamień nazębny?
 
Kamień powstaje ze zwapniałej warstwy płytki. Temu procesowi sprzyja palenie papierosów, picie kawy czy herbaty. Kamień osadza się pod dziąsłami i nad nimi. Tam też gromadzą się bakterie. Całość może skutkować paradontozą lub próchnicą.
 
Czym jest skaling?
 
Skaling to usunięcie twardych złogów nazębnych, tzn. po prostu kamienia nazębnego, który osadza się najczęściej na szyjkach zębów. Wyróżnia się najpopularniejszy skaling naddziąsłowy, czyli usuwanie kamienia z korony zęba, oraz skaling podddziąsłowy, czyli usunięcie kamienia spod dziąseł.
 
Jak wygląda zabieg skalingu?
 
Można go wykonać na kilka sposobów. Po pierwsze – metodą tradycyjną, za pomocą ręcznego skalera. Dzieje się tak tylko w konkretnych przypadkach, np. w ciąży lub gdy pacjent posiada rozrusznik serca. Po drugie można go wykonać metodą mechaniczną, czyli poprzez wiertła frez, dzięki którym odpadają odłamki kamienia. Trzeci sposób to usuwanie kamienia za pomocą skalera ultradźwiękowego, czwarty – usuwanie za pomocą fal dźwiękowych (6-8 kHz). Skaling można także wykonać metodą laserową za pomocą skalera jagowo-erbowego. Ostatnia z metod to skaling chemiczny, który polega na tym, że stomatolog nakłada roztwór (30% perhydrolu – nadtlenku wodoru rozpuszczonego w wodzie) na zęba i pozostawia substancję aż do rozpuszczenia kamienia. Po tym wypłukuje te miejsca wodą pod ciśnieniem. Skaling jest właściwie bezbolesny.