Zdrowie zębów i całej jamy ustnej w dużej mierze zależy od odpowiedniej higieny. Ważną rolę odgrywa tutaj profilaktyka – zapobieganie dolegliwościom jest o wiele łatwiejsze, niż ich leczenie. Jednym z zabiegów, który pozwoli zadbać o zdrowie jamy ustnej oraz uniknąć chorób, takich jak na przykład próchnica lub paradontoza, jest skaling. Jego celem jest usunięcie z szyjek zębowych szkodliwego kamienia nazębnego, który jest środowiskiem rozwoju bakterii.
Kamień nazębny to ciemny, twardy osad, powstały z płytki nazębnej, która uległa mineralizacji, będący jednocześnie przyczyną chorób zębów i dziąseł. Kamień nazębny znajdują się w trudno dostępnych miejscach, których nie jesteśmy w stanie oczyścić podczas codziennego szczotkowania. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kamienia jest więc zabieg skalingu.
Zabieg skalingu – rodzaje i przebieg
Skaling może być wykonywany różnymi metodami. Tradycyjne odmiany skalingu wykonywane są bardzo rzadko – wadami są brak dokładności i duży nakład czasu, ponieważ podczas zabiegu wykorzystuje się skalery ręczne, na przykład sierpy lub pilniczki. Podczas skalingu metodą mechaniczną stosuje się wiertła typu frez, których zadaniem jest odłamanie kamienia. W metodzie ultradźwiękowej używany jest skaler ultradźwiękowy, zaś chemiczna opiera się na działaniu roztworu perhydrolu, który rozpuszcza kamień.
Podstawowym podziałem skalingu jest rozróżnienie zabiegu naddziąsłowego i poddziąsłowego. Pierwszy z nich – skaling naddziąsłowy – to zabieg usunięcia kamienia z koron zębowych. Do tego celu wykorzystuje ultradźwięki, które powodują rozbicie kamienia nazębnego. Następnie zęby są wygładzane, co pomaga zabezpieczyć je przed ponownym pojawieniem się szkodliwego osadu. Skaling poddziąsłowy jest z kolei metodą usunięcia kamienia poniżej linii dziąseł, także z korzeni zębowych. Podczas zabiegu stosowane są ultradźwięki oraz kiret.
Obydwa zabiegi są bezpieczne i praktycznie bezbolesne, a pomagają uniknąć negatywnych skutków wywołanych przez kamień nazębny.