Napisz Zadzwoń

Na czym polega lapisowanie zębów?

Lapisowanie jest zabiegiem, który przeprowadza się na zębach mlecznych dziecka kiedy próchnica jest na tyle zaawansowana, że zwykłe leczenie (na przykład założenie plomby) nie wystarczy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i można go przeprowadzać nawet u małych dzieci. Jest to ważne, gdyż w przypadku zaawansowanej próchnicy alternatywą jest wyrwanie zęba. Lapisowanie pozwala więc uniknąć bólu i stresu. Niemniej podjęcie leczenia jest konieczne – próchnica szybko się rozprzestrzenia i może dotknąć zęby stałe, które już wyrosły.
 
Sam zabieg polega na impregnacji próchnicy azotanem srebra. Związek ten wzmacnia tkankę zęba i ma działanie bakteriobójcze, dzięki czemu zmiany próchnicze się cofają. Na początku w dotknięty chorobą ząb wciera się roztwór azotanu srebra (przez około 2-3 minuty), a następnie osusza się go i nakłada strącalnik (na przykład kwas pirogalusowy). Dzięki temu wytwarza się białczan srebra, związek o działaniu ochronnym. Procedura powtarzana jest trzykrotnie, najlepiej w odstępie tygodniowym. Bezpośrednio po zabiegu dziecko nie powinno niczego jeść ani pić przez dwie-trzy godziny.
 
Minusem lapisowania jest zmiana koloru leczonego obszaru na czarny pod wpływem wytrącającego się srebra. Dotyka to jednak jedynie obszarów dotkniętych próchnicą, a wyrzynające się zęby stałe będą już normalnego koloru.