Napisz Zadzwoń

Na czym polega kształtowanie linii dziąseł?

Z oczywistych względów do leczenia zębów należy przywiązać dużą uwagę. Zdrowe zęby wyglądają ładnie, a przede wszystkim dobrze spełniają swoje funkcje. Nie zapominajmy jednakże o dziąsłach.

Kiedy mówimy o wyglądzie jamy ustnej, stosujemy dwa pojęcia: estetyka biała i estetyka różowa. Estetyka biała dotyczy oczywiście zębów, estetyka różowa – właśnie dziąseł. Zwróćmy uwagę, że niezadbane dziąsła mogą skutecznie zepsuć efekt pięknych, zdrowych zębów. Kształtowanie linii dziąseł to zabieg, który pomoże uzyskać ich ładny kształt i wygląd, który podkreśli nasz zadbany uśmiech.

Linia dziąseł – kiedy się ją kształtuje?

Dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, jest periodontologia. Jednak niewiele osób wie, że naszym dziąsłom możemy również nadać nowy kształt. Często taki zabieg jest wykonywany u pacjentów po leczeniu implantologicznym, kiedy wokół implantu powstaje nieestetyczny ubytek, który należy wypełnić.

Typowo estetycznym kształtowaniem linii dziąseł jest zabieg gingiwoplastyki, który wykonuje się na przykład w celu wyeksponowania zębów po udanym leczeniu ortodontycznym. Możliwa jest również poprawa tak zwanego uśmiechu dziąsłowego to znaczy sytuacji, gdy podczas uśmiechu widoczna jest duża część dziąsła. Należy wtedy przedłużyć korony zębów i przenieść linię dziąseł. W ten sposób uzyskujemy lepiej widoczne zęby i odpowiednio ukształtowaną linię dziąsłową.

Zabieg kształtowania jest wykonywany również wówczas, gdy ilość tkanki dziąsłowej jest za mała. Można go wykonać zarówno na linii całych dziąseł, jak i w okolicy konkretnego zęba.