Napisz Zadzwoń

Na czym polega higienizacja?

Zabiegi higienizacyjne są doskonałym sposobem na zachowanie dobrego stanu zębów i dziąseł przez możliwie długi czas. Składają się zazwyczaj z trzech etapów: skalingu, piaskowania oraz fluoryzacji.

Skaling jest zabiegiem polegającym na usunięciu kamienia nazębnego pod- oraz naddziąsłowego. Kamień usuwany jest skalerem – urządzeniem działającym w oparciu o technologię ultradźwiękową. Obecność kamienia powoduje m.in. odsłanianie się szyjek zębowych, a co za tym idzie, może prowadzić do rozchwiania się zębów i zapalenia dziąseł. Dlatego jego regularne usuwanie jest tak ważne.

Z kolei piaskowanie jest zabiegiem, którego zadaniem jest usunięcie z powierzchni zębów wszystkich przebarwień zewnętrznego pochodzenia. Do tej grupy należą przebarwienia, których przyczyną jest picie kawy, herbaty, wina, soków owocowych itp., a także przebarwienia spowodowane paleniem papierosów. Zabieg przeprowadza się urządzeniem zwanym piaskarką. Wykonuje się go za pomocą specjalnego proszku podawanego na powierzchnię zębów wraz z wodą i sprężonym powietrzem.

Trzeci etap, czyli fluoryzacja, może być przeprowadzony dopiero po uprzednim skalingu oraz piaskowaniu. Polega na pokryciu powierzchni zębów preparatami zawierającymi fluor, dzięki czemu szkliwo ulega odbudowie, zaś zęby są mocniejsze i lepiej chronione. Ważne, żeby fluoryzacja była przeprowadzona przez specjalistę, ponieważ nadmiar fluoru jest szkodliwy.