Napisz Zadzwoń

Licówki na diastemę – czy to dobre rozwiązanie?

Diastema to przerwa między zębami przednimi, czyli jedynkami, którą możemy podzielić na dwa typy. Diastema prawdziwa powstaje, gdy dojdzie do przerostu wędzidełka górnej wargi – jest to pionowy fałd, który łączy górną wargę z dziąsłem. Diastema rzekoma to przypadek, kiedy boczne siekacze są mniejsze lub ich nie ma. Diastema może pojawić się również z powodu wyrośnięcia dodatkowego zęba, który przez nieprawidłowe ułożenie naciska siekacze i prowadzi do powstania przerwy pomiędzy jedynkami. Diastemę powoduje także hipodoncja, czyli za mała ilość zębów. Szczelina między zębami pojawia się również u dzieci, zanim wyrosną u nich boczne siekacze. Tak zwana diastema fizjologiczna występuje zazwyczaj u dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Przerwa tego rodzaju jest jednak niewielka i z czasem zanika.

Leczenie ortodontyczne diastemy

Diastema, która ma więcej niż 2 milimetry szerokości, uznawana jest za wadę zgryzu – rozwiązaniem jest wówczas leczenie ortodontyczne. Na jego przebieg mają wpływ różne czynniki, między innymi ustawienie siekaczy. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie źródła problemu. Przy diastemie prawdziwej w pierwszej kolejności należy podciąć wiązadełko, które jest jej powodem. Jeśli przyczyną diastemy jest dodatkowy ząb, należy go usunąć. Nachylenie koron siekaczy ku sobie oznacza, że mamy do czynienia z diastemą zbieżną, którą można skorygować tylko przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego. Jeśli z kolei korony zębów odchylają się w przeciwnych kierunkach, mówimy o diastemie rozbieżnej. W leczeniu tej wady stosuje się ruchome aparaty ortodontyczne. Przy prosto ustawionych jedynkach, czyli diastemie równoległej, metoda leczenia powinna być dobrana indywidualnie, z uwzględnieniem wielkości przerwy między zębami, a także wieku pacjenta. Hipodoncja często oznacza konieczność wstawienia protezy albo implantu zębowego.

Licówki na diastemę

Diastema nie zawsze jest wadą ortodontyczną i nie w każdym przypadku wymaga leczenia. Można jednak w stosunkowo prosty i mało inwazyjny sposób pozbyć się przerwy między zębami. Do zamaskowania diastemy polecane są licówki (https://artdent.krakow.pl/oferta/protetyka/licowki-krakow/), czyli specjalnie przygotowane i dostosowane do reszty uzębienia nakładki, które umieszcza się na zębach przede wszystkim po to, aby poprawić ich wygląd. Dobrze wykonane licówki idealnie naśladują naturalne uzębienie i są doskonałą propozycją dla osób, dla których przerwa między zębami jest źródłem kompleksów. Licówki nie tylko poprawiają estetykę uśmiechu – warto dodać, że nakładki na zęby zakładane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym są trwałe oraz nie zmieniają barwy. To sposób na piękny i naturalny uśmiech oraz poprawę samopoczucia i pewności siebie.