Napisz Zadzwoń

Leczenie zębów mlecznych

Choć podczas pojawiania się pierwszych ząbków dzieciom często towarzyszy ból, dla rodziców malucha każdy kolejny mleczak jest powodem do dumy. Zęby mleczne nie pozostają w buzi długo – po kilku latach zastępują je zęby stałe. Z tego powodu rodzice często bagatelizują higienę, a w razie dolegliwości, leczenie mleczaków. Wciąż powszechne jest przekonanie, że skoro zęby mleczne szybko wypadają, nie trzeba dbać o nie tak samo, jak o stałe uzębienie. Rodzice chcą oszczędzić dziecku stresu związanego z wizytą w gabinecie stomatologicznym, dlatego czekają, aż problem „rozwiąże się sam”. Takie podejście może mieć jednak szkodliwe działanie na zdrowie oraz negatywnie wpływać na stan zębów stałych.

Zęby mleczne – dlaczego trzeba je leczyć?

Zęby mleczne są słabo zmineralizowane, a w związku z tym bardziej podatne na choroby, na przykład uciążliwą próchnicę. Zaszkodzić im może częste jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów, które należą do przysmaków dzieci. Dodatkowo do wystąpienia próchnicy przyczynia się brak odpowiedniej higieny. Niewłaściwe szczotkowanie, a często wręcz jego pomijanie, przyczyniają się wystąpienia nieprzyjemnej dolegliwości. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz nauka właściwych nawyków higienicznych, które pomogą uniknąć próchnicy i innych chorób. Jest to także dobra inwestycja w zdrowie zębów na dalszych etapach rozwoju dziecka.

Rodzice powinni zabierać swoje pociechy na regularne wizyty kontrolne – próchnica w późniejszych fazach może powodować przykre dolegliwości bólowe i jest trudniejsza w leczeniu. Nieprzyjemny proces leczenia może wywołać w maluchu niemiłe doświadczenia związane z gabinetem stomatologicznym, które będą mu towarzyszyć w kolejnych latach. Warto też pamiętać, że próchnica w zębach mlecznych może zaszkodzić również zalążkom zębów stałych.

Z zębami mlecznymi u dentysty

Jak postępuje się w przypadku chorób zębów mlecznych? Leczenie dzieci jest bardzo wymagające, dlatego warto rozejrzeć się za specjalistą, który ma duże doświadczenie w tej dziedzinie oraz dobre podejście do małych pacjentów. Istnieją gabinety stomatologiczne, które specjalizują się w takich przypadkach. Takim gabinetem jest chociażby ARTDENT – z naszą ofertą dotyczącą stomatologii dziecięcej zapoznacie się Państwo w stosownej zakładce.