Napisz Zadzwoń

Leczenie kanałowe na jednej wizycie – czy możliwe?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów, kojarzy się nam na ogół z raczej bolesnym i długim procesem kuracji i kilkoma wizytami w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób zapewne chętnie zakończyłoby leczenie kanałowe w trakcie jednego pobytu u stomatologa. Czy jednorazowa endodoncja jest możliwa? Okazuje się, że istnieje taka opcja. Jak w takim razie wygląda leczenie kanałowe na jednej wizycie i czy warto rozważyć taką możliwość?
 
Endodoncja na jednej wizycie
 
Osoby, które nie lubią przebywać z gabinecie stomatologicznym, z chęcią ogranicza leczenie kanałowe do jednej wizyty. W trakcie jednej wizyty stomatolog endodonta oczyszcza kanały zębowe, opracowuje je i wypełnia je specjalistycznym materiałem.
 
Nie jest to jednak koniec leczenia – ząb trzeba następnie odbudować przy użyciu wypełnienia, które wzmacnia się włóknem szklanym lub koroną protetyczną – w przypadku zębów trzonowych. Zabieg leczenia kanałowego na jednej wizycie jest wykonywany, tak samo jak tradycyjna terapia, w znieczuleniu miejscowym.
 
Leczenie kanałowe na jednej wizycie – warto?
 
Endodoncja na jednej wizycie ma oczywiście duże zalety. Znacząco ogranicza stres i pozwala zaoszczędzić czas, zmniejsza również ryzyko zakażenia pomiędzy zabiegami. Posiada również wady: leczenie kanałowe z odbudową na jednej wizycie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem w wyjątkowo skomplikowanych sytuacjach. W wielu przypadkach dla pewności lepiej jest obserwować ząb po leczeniu. Warto się również zastanowić, czy długi zabieg nie będzie zbyt męczący i czy nie warto jednak rozłożyć go w czasie.