Napisz Zadzwoń

Lakowanie i lakierowanie, czyli leczenie zębów u dzieci

Zęby mleczne są często traktowane przez rodziców maluchów jako uzębienie „przejściowe”, o które nie trzeba dbać w takim samym stopniu, jak o zęby stałe. Dlatego niektórzy dorośli bagatelizują kwestię higieny jamy ustnej u najmłodszych oraz nie widzą potrzeby leczenia mleczaków. Taki sposób postępowania może okazać się jednak bardzo szkodliwy. Po pierwsze uniemożliwia to wykształcenie u maluchów odpowiednich nawyków, czyli dbania o higienę jamy ustnej oraz konieczności regularnych wizyt kontrolnych. Po drugie, choroba zębów mlecznych może w przyszłości wpłynąć na kondycję zębów stałych. Zbyt wczesna utrata mleczaków negatywnie wpływa na rozwój zgryzu, czego efektem może być konieczność noszenia aparatu ortodontycznego, a nawet leczenie operacyjne.

Z tych powodów od najmłodszych lat należy uczyć dzieci dbania o zęby – prawidłowego szczotkowania oraz kontroli dentystycznych; w przypadku mleczaków wizyty są konieczne nawet cztery razy do roku. Warto zmniejszyć ilość cukru w diecie malucha. O zdrowie zębów mlecznych pomagają zadbać również zabiegi przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym, takie jak lakowanie i lakierowanie. Te metody ochrony i wzmocnienia mleczaków są bezbolesne, a dają bardzo dobre rezultaty. Poza tym pozwalają dziecku oswoić się z wizytami u specjalisty z zakresu stomatologii dziecięcej.

 

Na czym polega lakowanie i lakierowanie zębów mlecznych?

Lakowanie to zabieg ochronny, który wykonuje się na zdrowych zębach mlecznych. Stomatolog pokrywa powierzchnie żujące, bruzdy oraz inne naturalne zagłębienia mleczaków lakiem, który chroni je przed pojawieniem się próchnicy. Dzięki warstwie laku na ząbkach nie zalegają resztki pokarmowe oraz nie namnażają się na nich bakterie mogące prowadzić do próchnicy. W skład preparatu wchodzi fluor, który dodatkowo wzmacnia ząb. Lakowanie może być przeprowadzone zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych, w okresie do trzech lat po ich wyrżnięciu. Lakowanie to zabieg dobry na początek przygody dziecka z wizytami u dentysty, ponieważ jest bezbolesny i odbywa się bez użycia wiertła. Co kilka miesięcy trzeba kontrolować stan laku, ponieważ może pojawić się potrzeba uzupełnienia ewentualnych odprysków.

Kolejnym zabiegiem, który warto przeprowadzić na zębach mlecznych jest lakierowanie. Polega ono na pokryciu zębów specjalnym preparatem fluoru. W pierwszej kolejności stomatolog oczyszcza mleczne (lub stałe) zęby, a następnie nakłada na nie lakier. Lakierowanie wzmacnia zęby i działa profilaktycznie, zapobiegając pojawieniu się próchnicy. Jest również metodą leczenia próchnicy początkowej.