Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i komfortu. Zadbane zęby dodają nam pewności siebie i ułatwiają wiele codziennych, zwykłych czynności. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie lub potrafimy o nie zadbać. Dlatego w wielu przypadkach konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz pomoc specjalisty.
Jedną z dziedzin stomatologii jest periodontologia. Ta specjalizacja jest związana z leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Choroby przyzębia mogą być spowodowane chociażby zbyt dużą ilością płytki bakteryjnej, której nadmiar prowadzi do powstania stanu zapalnego. Jego konsekwencją może być nawet utrata zębów. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest ręczne oczyszczenie przestrzeni pomiędzy dziąsłami a zębami, czyli kiretaż. Wyróżniamy dwa rodzaje tego zabiegu: kiretaż otwarty oraz kiretaż zamknięty.
Kiretaż otwarty
Ki retaż otwarty jest to rodzaj zabiegu przeprowadzonego na naciętym dziąśle i odsłoniętej szyjce zęba. Wykonuje się go w przypadku, gdy głębokość kieszonki przyzębnej przekracza 5 milimetrów. Choć wydaje się, że jest to poważny zabieg, nie ma powodu do obaw. Jeśli wykonamy go w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym w odpowiedni sposób, nie ma ryzyka powikłań. Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak po jego zakończeniu konieczne jest zastosowanie szwów. W razie potrzeby, jeśli stan zapalny spowodował ubytek kości, stomatolog uzupełnia go.
Kiretaż zamknięty
W mniej poważnych przypadkach, kiedy głębokość kieszonki przyzębnej jest mniejsza niż 5 milimetrów, stosuje się kiretaż zamknięty. To zabieg mniej inwazyjny niż kiretaż otwarty, jednak również wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Kiretaż zamknięty jest przeprowadzany, kiedy między dziąsłami i zębem powstaje większa szczelina (a w jamie ustnej rozwija się paradontoza). Podczas kiretażu zamkniętego stomatolog oczyszcza kieszonki przyzębne z zanieczyszczeń. Pozwala to wyleczyć stan zapalny przyzębia.