Napisz Zadzwoń

Kim jest pedodonta?

Pedodonta z pewnością należy do najmniej znanych specjalistów z dziedziny stomatologii. Tymczasem, określenie to dotyczy po prostu stomatologa dziecięcego. Ta dosyć skomplikowanie brzmiąca nazwa specjalizacji powstała z połączenia dwóch wyrazów łacińskich, a mianowicie słowa „pedo” oznaczającego dziecko oraz słowa „ odont”, które tłumaczy się jako ząb.
 
W zakresie obowiązków pedodonty leży przede wszystkim diagnoza i leczenie zębów mlecznych u młodszych dzieci, a także zębów stałych u starszaków i nastolatków. Jest to związane ze specyficznym postępowaniem, odrębnymi problemami i metodami leczenia. Pedodoncja obejmuje bowiem takie dolegliwości i schorzenia jak zaburzenia ząbkowania, wadliwy zgryz, choroby przyzębia przypadające na wiek rozwojowy, urazowe uszkodzenia uzębienia, czy leczenie stałych, ale wciąż jeszcze niedojrzałych zębów. Jednym z najważniejszych wyzwań w stomatologii dziecięcej jest jednak skuteczne leczenie próchnicy, wraz z jednoczesnym podejmowaniem w tym kierunku działań profilaktycznych. W związku z powyższym, pedodotna przeprowadza też zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling, fluorkowanie, czy lakierowanie.
 
Po powyższej charakterystyce staje się jasne, do jakiego specjalisty rodzice powinni zaprowadzić swoje pociechy w celu okresowej kontroli stanu ich uzębienia.