Są pacjenci, którzy boją się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Leczenie zębów kojarzy się im z dużym dyskomfortem oraz bólem. Na szczęście nowoczesna stomatologia dysponuje metodami, dzięki którym leczenie okazuje się całkowicie lub niemal bezbolesne. Wiele zabiegów dentystycznych, takich jak na przykład leczenie kanałowe lub usuwanie zębów, wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wzrasta komfort pacjenta, a specjalista może pracować bez przeszkód.
Rodzaje znieczulenia
Znieczulenie miejscowe dotyczy wybranego obszaru jamy ustnej, w okolicy której przeprowadzany jest zabieg. Istnieje także możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Zastosowanie tej metody jest uzasadnione w niektórych przypadkach. Znieczulenie ogólne stosuje się na przykład u osób z bardzo silną dentofobią. Dentofobia to lęk przed dentystą i zabiegami stomatologicznymi. U niektórych osób fobia jest tak mocna, że uniemożliwia przeprowadzenie leczenia ubytków. Narkoza może być w tej sytuacji jedynym sposobem, aby takie osoby podjęły leczenie, na przykład wyrywanie zębów lub borowanie. Znieczulenie ogólne stosuje się też czasem u dzieci, których jama ustna jest wyjątkowo zaniedbana. Mali pacjenci nie zawsze chcą współpracować z lekarzem, a dzięki narkozie problem ten znika. Jest pomocne także u osób z chorobą psychiczną, która uniemożliwia stomatologowi pracę.
Znieczulenie ogólne – przygotowanie
Dzięki narkozie możliwe jest wyleczenie większej liczby lub wszystkich zębów podczas jednej wizyty. Taki zabieg, który obejmuje między innymi leczenie kanałowe, usuwanie zębów lub wszczepienie implantów może potrwać nawet kilka godzin. Znieczulenie ogólne pozwala pacjentom poradzić sobie z niedogodnościami takiego zabiegu.
Zabieg stomatologiczny z zastosowaniem znieczulenia ogólnego musi poprzedzić dokładny wywiad. Dopiero dokładna ocena stanu zdrowia pacjenta pozwala na podjęcie decyzji o użyciu narkozy. Pacjent powinien przygotować pytania do specjalisty, aby uzyskać wszelkie potrzebne informacje na temat znieczulenia ogólnego. Przed zabiegiem pod narkozą należy wyjąć protezy zębowe i soczewki, zdjąć okulary oraz różnego rodzaju ozdoby i biżuterię. Dobę przed zabiegiem nie należy pić alkoholu, a 6 godzin przed zrezygnować z jedzenia i picia.
Wywiad lekarski przed zabiegiem pozwala również sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania narkozy. Znieczulenie ogólne wykluczają między innymi uczulenie na preparaty używane podczas narkozy, nieustabilizowane schorzenia ogólne, takie jak cukrzyca, choroby serca i nerek oraz nadciśnienie tętnicze, a także ostre choroby dróg oddechowych – na przykład zapalenie płuc, gardła lub krtani.