Napisz Zadzwoń

Kiedy wybrać ruchomą, a kiedy stałą protezę zębową?

Proteza to rozwiązanie i ratunek w sytuacji, gdy człowiek traci swoje naturalne uzębienie. Zanim zdecydujemy się jednak na konkretną wersję protezy, warto prześledzić dostępne propozycje oraz wynikające z nich korzyści, ograniczenia, czy właściwości. Wszak odpowiednie dopasowanie protezy gwarantuje codzienny komfort, sprawiając, że ten – bądź co bądź – sztuczny element poniekąd staje się integralną częścią naszego ciała. I tak, możemy wybierać pomiędzy protezą stałą oraz ruchomą. Która z nich jest lepsza? Wszystko zależy od sytuacji, w tym od naszych indywidualnych preferencji i wymagań.

Warto podkreślić, że protezy stałe dzielą się na mosty, wkłady koronowe, implanty, a także tak zwane licówki. Zaletą protez stałych jest to, że nie musimy się martwić, że ulegną obluzowaniu i wypadną w najmniej sprzyjającym momencie. Ponadto wiele osób, w tym stomatologów oraz pacjentów, przyznaje, że proteza stała jest wygodniejsza od ruchomej, a w ostatecznym rozrachunku także tańsza.

Proteza ruchoma jest zaś dobrym rozwiązaniem wtedy, kiedy nasze braki w uzębieniu nie są zbyt duże, zaś my sami wysoce cenimy sobie niezależność i nie przepadamy za radykalnymi, nieodwołalnymi rozwiązaniami. Mamy tutaj do wyboru protezy szkieletowe, overdenture oraz akrylowe.