Zabieg usunięcia zęba z oczywistych względów nie należy do przyjemnych, jednak w przypadku wielu schorzeń przyzębia może być koniecznością. Dzięki zastosowaniu środków znieczulających, ekstrakcja jest mało bolesna, dlatego większość pacjentów chętnie decyduje się na zabieg, który umożliwi usunięcie bolącego, zepsutego zęba. Należy jednak pamiętać, że w pewnych przypadkach stomatolog może nie zgodzić się na wykonanie ekstrakcji. Usunięcie zęba może w nielicznych sytuacjach doprowadzić do powikłań. Szczególne znaczenie mają również przeciwwskazania wynikające ze stanu zdrowia pacjenta.
Zabieg wyrwania zęba – jakie przeciwwskazania?
Wstępnym etapem przygotowań do zabiegu jest analiza stanu zdrowia pacjenta. Jest to zazwyczaj rozmowa, podczas której stomatolog zbiera wywiad na temat przebytych chorób, przewlekłych schorzeń oraz zażywanych leków. Do takiej konsultacji warto odpowiednio się przygotować. Jest ona bowiem bardzo ważna, ponieważ w części preparatów mogą znajdować się substancje, które utrudniają gojenie zębodołu, ale także w połączeniu ze środkami znieczulającymi wywołać groźne dla zdrowia konsekwencje. Stomatolog może również skierować pacjenta na badanie do lekarza innej specjalizacji. Warto jednak przestrzegać tego zalecenia, które jest podyktowane wyłącznie troską o stan zdrowia pacjenta i jego bezpieczeństwo.
Względne i bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu
W przypadku względnych przeciwwskazań, wykonanie zabiegu jest możliwe, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Takiego postępowania należy spodziewać się w przypadku między innymi chorób zakaźnych, schorzenia serca i naczyń krwionośnych, padaczki, cukrzycy, opryszczki chorób wątroby, nerek lub o podłożu reumatycznym. To właśnie w takich sytuacjach stomatolog może zlecić konsultację ze specjalistą innej dziedziny.
Istnieje również grupa przeciwwskazań, które bezwzględnie uniemożliwiają wykonanie zabiegu usunięcia zęba. Należy do nich między innymi ostra białaczka. Innym powodem rezygnacji z ekstrakcji jest lokalizacja zęba w okolicy złośliwego nowotworu lub usytuowanie zęba w naczyniaku.