Kiedy leczenie kanałowe nie przynosi pożądanych efektów, często jedynym sposobem na pozbycie się dolegliwości jest resekcja korzenia zęba. Poniżej objaśniamy, jakie są wskazania i przeciwskazania do resekcji oraz wyjaśniamy, jak wygląda taki zabieg.
Resekcja korzenia zęba to zabieg mikrochirurgiczny, który polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba i usunięciu zmian zapalnych, a także zabezpieczeniu korzenia przed powstaniem kolejnego zapalenia. Zazwyczaj dzięki temu zabiegowi udaje się uratować ząb przed jego usunięciem. Resekcję można wykonać na wszystkich rodzajach zębów.
Wskazania i przeciwskazania
Zabieg resekcji należy wykonać, gdy występuje przewlekłe zapalenie tkanki okołowierzchołkowej (np. torbiel korzeniowa, ziarniak) lub gdy leczenie zachowawcze kanału korzeniowego nie jest skuteczne. Resekcja to także sposób leczenia nieprawidłowości (np. zębiniaki). Wykonuje się ją też, gdy wcześniej nastąpiło uszkodzenie kanału podczas leczenia stomatologicznego (błąd jatrogenny). Resekcji nie wykonuje się przy zębach mlecznych, przy stanach zapalnych jamy ustnej, zęba, gardła, opryszczce oraz w I trymestrze ciąży. Przeciwskazaniem do wykonania resekcji jest też nieprawidłowe ustawienie zęba w łuku.
Jak wygląda resekcja korzenia zęba?
Przystępując do zabiegu, stomatolog miejscowo znieczula pacjenta i oczyszcza oraz poszerza kanał korzeniowy, po czym nacina śluzówkę przy wierzchołku korzenia. Następnie wycina on płat śluzówkowo-okostny i przez niego usuwa wierzchołek korzenia oraz towarzyszące mu zmiany zapalne. Po wykonaniu tych czynności dentysta szczelnie wypełnia kanał, zaś wycięty płat może zostać uzupełniony materiałem biokompatyblinym. W miejscu zabiegu zakłada się szwy.