Napisz Zadzwoń

Kiedy potrzebne jest lakowanie zębów?

Lakowanie jest prostym i bezbolesnym zabiegiem, który zabezpiecza zęby stałe i mleczne dziecka przed próchnicą. Lakuje się zazwyczaj zęby trzonowe i przedtrzonowe. Ząb, który chcemy zalakować, musi być zdrowy, dlatego zabieg najlepiej przeprowadzać kiedy tylko piątki i szóstki pojawią się w buzi dziecka.
 
To właśnie na powierzchni tych zębów znajdują się trudne do wyczyszczenia bruzdy i szczeliny. Mogą w nich zalegać resztki jedzenia, nawet mimo prawidłowej higieny jamy ustnej, co prowadzi do namnażania bakterii i rozwoju próchnicy. Lakowanie polega na wypełnieniu szczelin specjalnym preparatem i odcina bakteriom drogę do trudno dostępnych dla szczoteczki miejsc.
 
Na lakowanie rodzice powinni zabrać dziecko do stomatologa, gdy zauważą nowe wyrzynające się zęby boczne. Wyrastające dopiero zęby, szczególnie mleczne, są mniej zmineralizowane, a więc mniej odporne i podatne na działanie bakterii. To właśnie dlatego aż 9 na 10 dzieci ma próchnicę! Zapobieganie próchnicy jest bardzo ważne, gdyż jest to choroba, która szybko się rozwija i może przenieść się również na zęby stałe.
 
Lakowanie jest ważnym krokiem w ramach profilaktyki przeciwpróchniczej, a rodzice powinni zwracać uwagę, czy u dziecka nie wyrzynają się zęby trzonowe i przedtrzonowe. Sam zabieg jest bezbolesny i bardzo prosty, w przeciwieństwie do leczenia próchnicy, i może oszczędzić dziecku wiele stresu i bólu.