Pierwsza wizyta z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym wcale nie musi być trudna! Jeśli rozpoczniemy kontrole dentystyczne odpowiednio wcześniej, pociecha będzie w przyszłości dobrze nastawiona do tego typu wizyt. Kiedy zatem powinniśmy po raz pierwszy zabrać dziecko do dentysty?
Jeśli dziecko zostanie odpowiednio przygotowane do wizyty u stomatologa, w przyszłości nie powinno być problemów z regularnym uczęszczaniem na kontrolę. Nikogo z pewnością nie zdziwi fakt, że te pierwsze doświadczenia będą rzutować na stosunek do lekarza przez kolejne lata życia. Dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym. Jak więc sprawić, aby dziecko chętnie uczęszczało do dentysty? Najlepiej jest wybrać się na kontrolę wówczas, gdy zęby i jama ustna dziecka są zdrowe. Wtedy wizyta przebiegnie bezboleśnie, a dziecko przekona się, że to nic strasznego. Wręcz przeciwnie! Z pewnością zasłuży na odznakę „dzielnego pacjenta”!
Kiedy wybrać się po raz pierwszy z dzieckiem do stomatologa?
Pierwszą wizytę zaleca się pomiędzy osiemnastym a dwudziestym czwartym miesiącem życia dziecka. Wtedy lekarz ocenia, czy dziecko ma wadę zgryzu lub czy wystąpiły początki próchnicy. Można jednak rozpocząć wizyty jeszcze wcześniej – gdy dziecko skończy sześć miesięcy, by skontrolować proces ząbkowania. Kontrole powinny odbywać się co pół roku. Wizyta jest obligatoryjna, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne, czyli gdy skończyło trzy – cztery lata. Pamiętajmy, że zęby mleczne mają inną budowę niż stałe – są o wiele bardziej podatne na próchnicę, która z czasem może zaatakować także zęby stałe, które właśnie się wyżynają. Zbyt późna reakcja może sprawić, że zaistnieje konieczność wczesnego usunięcia mleczaka, co ma wpływ na deformowanie się zgryzu.