Weganizm staje się coraz popularniejszym stylem życia. Ludzie decydują się na dietę wegańską z różnych powodów. Dużą rolę odgrywają przyczyny światopoglądowe – weganie chcą w jak największym stopniu ograniczyć cierpienie zwierząt, a przy okazji zadbać o środowisko naturalne. Inne osoby przechodzą na weganizm dla zdrowia lub żeby schudnąć. Kuchnia roślinna to tylko jeden aspekt weganizmu. W rzeczywistości jest to właśnie styl życia, który swoim zasięgiem obejmuje nie tylko kuchnię. Podstawą diety wegańskiej są produkty pochodzenia roślinnego, bez składników odzwierzęcych. Wyklucza ona mięso, ryby i owoce morze, nabiał, jajka, a nawet miód. Weganie nie popierają istnienia ogrodów zoologicznych, cyrków lub polowań, nie noszą skór, wełny, futra ani jedwabiu. Zwracają też uwagę na składniki odzwierzęce w kosmetykach i chemii domowej – wybierają produkty, które nie są testowane na zwierzętach. Dotyczy to także wyboru pasty do zębów.
Produkty przyjazne weganom
Pasty przeznaczone dla wegan powinny być „cruelty-free”, to znaczy, że ich produkcja nie może przyczyniać się do cierpienia zwierząt. Na opakowaniach takich produktów warto szukać odpowiednich oznaczeń, takich jak certyfikat Vegan Society, Cosmebio, ECOCERT, Soil Association, Leaping Bunny lub „Viva! Dla wegan i wegetarian”. Także produkty oznaczone jako w 100% wegetariańskie mogą okazać się odpowiednie dla wegan. Uzupełnieniem higieny jamy ustnej dla wegan może być również przyjazna dla środowiska szczoteczka do zębów. Ten warunek spełnia na przykład bambusowa szczoteczka do zębów. Bambus to naturalny materiał, przyjazny dla środowiska, bezpieczny dla zdrowia oraz biodegradowalny – co wpisuje się w kolejny modny obecnie trend „no waste”.
Dieta wegańska a zdrowie jamy ustnej
Ciekawym tematem jest także wpływ diety wegańskiej na zęby. Sposób jedzenia ma znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Ważnym składnikiem, który wpływa na stan kości i zębów, jest wapń, którego głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim nabiał. Weganie powinni sięgać więc po napoje roślinne fortyfikowane, czyli wzbogacane wapniem, oraz mak. W diecie wegańskiej znajduje się też mało witamin z grupy B, których brak może wywołać osłabienie zębów. Weganie znajdą je w płatkach drożdżowych, niezbędna może okazać się jednak suplementacja. Suplementować muszą również witaminę D. Problemy z zębami może powodować zwiększenie liczby owoców w diecie, ze względu na obecność kwasów. Problem ten pomoże rozwiązać płukanie ust wodą po zjedzeniu owoców oraz umycie zębów pół godziny później, aby pasta, w połączeniu z kwasami, nie uszkodziła szkliwa.