Implanty można podzielić w oparciu o kilka różnych kryteriów.
Najczęściej stosowany podział dotyczy materiałów, z których są wykonywane. Najpopularniejsze (i najtrwalsze) są implanty tytanowe, których kształt znacznie ułatwia integrację tkanki kostnej z wszczepem. Są one doskonałym rozwiązaniem we wszystkich przypadkach, również tych trudnych, głównie ze względu na swoją trwałość oraz wytrzymałość. Mniej trwałe są implanty ceramiczne zbudowane z tlenku cyrkonu. Stosuje się je głównie u niewielkiej grupy pacjentów uczulonych na tytan oraz – ze względu na ich naturalną barwę – u osób posiadających cienkie oraz miękkie tkanki dziąsła.
Inny podział dotyczy czasu trwania procesów stabilizacyjnych. Na implanty natychmiastowe, stosowane do uzupełnień przednich lub przedtrzonowych zębów, można nałożyć koronę od razu po ich umieszczeniu w szczęce lub żuchwie. Z kolei w przypadku implantów dwuetapowych najpierw umieszcza się wszczep w kości, a następnie, po upływie określonej ilości czasu (3 lub 6 miesięcy, w zależności od lokalizacji) osadza się koronę. Niekiedy stosuje się również implanty tymczasowe, których rolą jest umożliwienie zamocowania tymczasowego mostu na czas zrośnięcia się stałego implantu z kością.
Nie zapominajmy również o kwestiach związanych z kształtem wszczepów. Stosowane w Artdent cylindryczne implanty Camlog mają kształt śruby lub walca umieszczanego w kości w dwóch etapach. Ich średnica może wynosić nawet 5 mm, zaś długość od 9 mm do 13 mm. Innymi rodzajami implantów są śródzębowe, umieszczane w martwym zębie w celu jego wzmocnienia, oraz tytanowe miniimplanty, używane u pacjentów posiadających niewielką ilość zdrowej kości lub podczas zabiegów tymczasowych. Czasami stosuje się również implanty blaszkowe, pełniące rolę uzupełnień wobec wszczepów cylindrycznych.