Bruksizm to schorzenie nie tylko dokuczliwe, ale również bardzo szkodliwe dla zdrowia. Polega ono na tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki. Znany potocznie jako zgrzytanie zębami, bruksizm jest dolegliwością, która często bywa nieuświadomiona, ponieważ pojawia się w nocy, podczas snu.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje na bruksizm, a do lekarza zgłaszają się z takimi objawami jak na przykład ból głowy, pleców, karku, ucha, obręczy barkowej, zaniki przyzębia, problemy z produkcją śliny lub silne krwawienie podczas mycia zębów. Nieleczony bruksizm może doprowadzić do starcia szkliwa, ale także uszkodzeń stawów przy żuchwie i szczęce, jest również jedną z przyczyn pojawienia się wad postawy, a nawet zmian w układzie kostno-stawowym.
Bruksizm – co go powoduje?
Bruksizm może mieć kilka przyczyn. U wielu osób pojawia się jako schorzenie na tle nerwowym. W ten sposób organizm reaguje na stres związany z pracą, obowiązkami domowymi lub nauką. Jest to nieświadomy sposób, w jaki ciało radzi sobie z negatywnymi emocjami. Innym powodem może być niedobór składników mineralnych, zwykle magnezu, odpowiedzialnego między innymi za zdrowie układu nerwowego i mięśniowego. U dzieci przyczyną bruksizmu mogą być pasożyty, które bawiąc się są bardziej podatne na zarażenie. Jedną z przyczyń schorzenia mogą być także wady zgryzu – w takiej sytuacji potrzebne jest leczenie ortodontyczne. Bruksizm może być także reakcją ciała na nietolerowane pokarmy – organizm staje się zakwaszony, a napięcie rozładowuje właśnie poprzez niekontrolowane nocne zgrzytanie zębami.