Napisz Zadzwoń

Jakie rodzaje wkładów kompozytowych stosujemy?

Wkłady kompozytowe zaliczane są do grupy wkładów koronowych i są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnej plomby. Stanowią one bowiem samodzielne uzupełnienie, zaś ich wysoka wytrzymałość sprawia, że są szczególnie polecane do zębów bocznych.
 
Głównym wskazaniem do ich zastosowania jest odbudowa miejsc styku uszkodzonego – najczęściej przez próchnicę – zęba z zębem z nim sąsiadującym. Wkłady stosuje się również w sytuacji, gdy korona zębowa wyraźnie uległa zniszczeniu, co pozwala na skuteczne odbudowanie powierzchni zęba. Warto podkreślić, że zabieg z zastosowaniem wkładów kompozytowych jest całkowicie bezbolesny, ponieważ przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
 
W klinice ArtDent stosuje się dwa rodzaje wkładów kompozytowych, a mianowicie Inlay’e i Onlay’e. Materiały te wykorzystywane są do bezpośredniej odbudowy w przypadku niewielkich ubytków próchniczych, jednak pełnię ich zalet najlepiej można dostrzec w przypadku przeprowadzania zabiegu rekonstrukcji większej powierzchni żującej, a także powierzchni stycznych. Wśród najważniejszych korzyści wymienić należy wyjątkowo wysoką estetykę wykonania, znaczną odporność na różnego rodzaju ścierania, minimalną preparację, czy łatwą naprawę.