Faktem jest, że niektóre lekarstwa mogą zaszkodzić zębom i jamie ustnej. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób możemy zmniejszyć negatywne skutki ich stosowania.
Na jakie leki trzeba uważać?
Osoby chorujące na astmę powinny szczególnie dbać o higienę i pamiętać o kontrolach stomatologicznych. Część z leków w formie proszków, które są aplikowane z użyciem inhalatora, zawiera dwucukry. Substancje te mogą przyczynić się do powstawania ubytków. Szczególnie powinny uważać również osoby zażywające tetracyklinę. Jest to antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym. U osób w młodym wieku może spowodować trudne do usunięcia przebarwienia, a u dorosłych wywołać afty i drożdżyce. Grzyby mogą przedostać się do układu pokarmowego i spowodować groźne powikłania.
Niepożądane działanie dla zdrowia zębów i jamy ustnej mogą mieć również lekarstwa moczopędne, przeciwhistaminowe lub antydepresyjne. Środki te mogą przyczynić się do zahamowania produkcji śliny. Ślina pełni pomaga oczyścić jamę ustną na przykład z bakterii lub resztek pokarmów. Długotrwałe stosowanie leków może przyczynić się do pojawienia się próchnicy i kamienia nazębnego. Także w tym przypadku bardzo ważna jest higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa.
Wpływ na zęby mogą mieć także przyjmowane doustnie preparaty z żelazem, które są przyczyną ciemniejszego zabarwienia zębów. Jednak w tym przypadku jest to objaw przejściowy – ustąpi po zakończeniu terapii. W jej trakcie wystarczy częste płukanie jamy ustnej.