Napisz Zadzwoń

Jak zapobiegać próchnicy?

Jest wiele sposobów na zapobieganie próchnicy. Najbardziej skutecznym z nich jest regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej. Pod tą nazwą kryje się szereg codziennych działań mających na celu zachowanie zdrowego stanu zębów przez jak najdłuższy czas.

Najważniejszym działaniem jest codzienne i prawidłowo wykonywane szczotkowanie zębów, minimum dwa razy dziennie (przed snem i po przebudzeniu), a najlepiej po każdym większym posiłku i po zjedzeniu słodyczy. Dbanie o zdrowy stan uzębienia polega nie tylko na regularnym myciu zębów, ale także na nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych i stosowaniu płynu do higieny jamy ustnej, oczywiście zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta. Osoby, które są genetycznie podatne na próchnicę, powinny ograniczyć pokarmy zawierające węglowodany na rzecz pokarmów bogatych w łatwo przyswajalny fosfor, wapń czy magnez.

Nie powinno się również w żaden sposób osłabiać szkliwa, na przykład poprzez nadmierne spożycie gorących lub kwaśnych pokarmów. Żucie gum neutralizujących zbyt niski poziom pH w ustach nie tylko zapobiegnie osłabieniu szkliwa, ale wzmoże wydzielenie śliny, która rozpuści oraz wypłucze nieusunięte resztki jedzenia. Rzucenie palenia papierosów również ma działanie antypróchniczne.

Równie ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa, który nie tylko zajmie się ewentualnymi ubytkami, ale również usunie kamień nazębny. Dla dzieci przewidziane jest lakowanie zębów, a także profilaktyka fluorowa, oczywiście po konsultacji z pedodontą oraz pediatrą.