Napisz Zadzwoń

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Próchnica należy do tych chorób, którym zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Na szczęście odpowiednia higiena zębów na co dzień i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym skutecznie pomogą uniknąć tej przykrej dolegliwości.
 
Jednak mimo tej, jak mogłoby się wydawać, powszechnej wiedzy, wielu rodziców bagatelizuje konieczność dbania o dziecięce zęby mleczne. Pierwsze zęby są słabo zmineralizowane i wyjątkowo mocno podatne na próchnicę, ale wiele osób wychodzi z założenia, że skoro zęby mleczne i tak wypadają, nie trzeba o nie specjalnie dbać ani leczyć. Jest to całkowicie mylne twierdzenie! Nieleczona próchnica i problemy z mleczakami mogą odbić się na zębach stałych i powodować komplikacje na dalszych etapach życia. Dlatego nie należy bagatelizować problemu dziecięcych zębów mlecznych i dbać o nie od samego początku.
 
Po pierwsze – zdrowe nawyki
 
Niektóre osoby mają tkanki bardziej podatne na próchnicę i to może być jej pierwsza przyczyna. Niestety, najczęściej problemy z zębami u najmłodszych wynikają z dwóch kolejnych czynników ryzyka: nieodpowiedniej diety i higieny jamy ustnej.
 
Zdanie, że cukier niszczy zęby jest powtarzane tak często, że niewiele osób w nie wierzy. Jednak faktem jest, że spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prostych w postaci tak lubianych przez dzieci słodyczy i napojów gazowanych znacząco przyśpiesza rozwój próchnicy. Tym bardziej, kiedy w parze z nadmiarem cukru idzie kolejny grzech popełniany przez wielu rodziców: brak odpowiedniej higieny. Rodzice często odpuszczają dzieciakom mycie zębów. Tymczasem brak szczotkowania lub niedokładne mycie to zaniedbania, za które dziecko zapłaci w przyszłości problemami z zębami.
 
Po drugie – profilaktyka
 
Nie zapominajmy również o wizytach w gabinecie stomatologicznym. Istnieją bezbolesne zabiegi, które pozwalają powstrzymać próchnicę. Do takich metod należy fluoryzacja, która polega na pokryciu zęba warstwą fluoru. Inną metodą jest lakowanie, czyli wypełnienie zęba lakiem, który chroni go przed bakteriami. Działanie bakteriobójcze ma również stosowany podczas lapisowania azotan srebra, który utwardza ząb.
 
Wymienione zabiegi nie należą do przykrych i długich, za to skutecznie pomogą zadbać o zdrowe zęby teraz i w przyszłości.