Napisz Zadzwoń

Jak zadbać o implanty zębowe?

Z oczywistych względów implantom zębowym żadna choroba nie grozi – mogą tylko ulec przebarwieniu lub uszkodzeniu mechanicznemu. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie dbać. Brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej mogą doprowadzić do utraty implantów. Co zrobić, aby uzupełnienia były w dobrej kondycji i spełniały swoje zadanie? Wbrew pozorom nie ma konieczności wykonywania skomplikowanych zabiegów czy stosowania specjalistycznych preparatów. Pielęgnacja implantów zębowych jest bardzo prosta i nie zajmuje wiele czasu.

Zdrowe zęby i estetyczne implanty

Najważniejszą częścią troski o implanty zębowe jest zachowywanie codziennych, podstawowych nawyków higienicznych. Rezygnacja z regularnego mycia zębów może doprowadzić do powstania stanu zapalnego, a następnie do obniżenia linii dziąseł oraz odsłonięcia uzupełnienia. Jest to problem estetyczny, ale konsekwencją może być nawet utrata implantu zębowego.

Każdy z nas powinien pamiętać o regularnym myciu zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Jest to też standardowa czynność, jeśli chodzi o pielęgnację implantów. Nie istnieją żadne specjalne zalecenia, jednak warto zadbać o dobrą technikę szczotkowania. W przypadków bocznych zębów oraz implantów to zadanie zdecydowania ułatwia korzystanie ze szczoteczki elektrycznej.

Kolejnym dobrym nawykiem, który warto wprowadzić do higieny jamy ustnej, szczególnie w przypadku posiadaczy implantów, jest używanie nici dentystycznych. Posiadanie uzupełnień sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych i może doprowadzić do stanu zapalnego. Nitkowanie umożliwia usunięcie płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Najlepiej przeprowadzać je raz dziennie. Należy zdawać sobie sprawę, że płukanie jamy ustnej płynem nie zastąpi mycia zębów, jest jednak bardzo dobrym uzupełnieniem pozostałych zabiegów. Ciekawą propozycją dla posiadaczy implantów zębowych (a także aparatów ortodontycznych) jest irygator stomatologiczny, czyli specjalny instrument przeznaczony do płukania przestrzeni międzyzębowych wodą pod ciśnieniem.

Jednym z najważniejszych elementów dbania o zdrowie całej jamy ustnej są wizyty kontrolne. Osoby po leczeniu implantologicznym powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny regularnie dwa razy do roku. Warto zdecydować się na spotkanie z dentystą, który posiada doświadczenie w tej dziedzinie. Co dwa lata należy również wykonać zdjęcie pantomograficzne, które pozwoli skontrolować stan całej jamy ustnej oraz implantów zębowych.