Napisz Zadzwoń

Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?

Jest wiele sposobów na zachęcenie malucha do tego, żeby regularnie mył zęby. Przede wszystkim dziecko powinno mieć własną szczoteczkę (lub szczoteczki), własny kubek oraz pastę o ulubionym smaku. Wszystkie te akcesoria powinno się zakupić w obecności dziecka i w oparciu o jego sugestie, dotyczące na przykład koloru szczoteczki, nadrukowanego na kubku bohatera kreskówki czy chociażby ulubionego smaku pasty.

Gdy dziecko już posiada własne akcesoria, wówczas powinno się myć z nim zęby wspólnie, żeby mu pokazać, jak to się robi, oraz kontrolować wykonywane przez nie czynności. Dziecko powinno myć zęby w łazience, zawsze przed lustrem – wtedy będzie dokładnie widzieć, co robi, poza tym nie zdekoncentruje się, jak mogłoby się wydarzyć np. podczas mycia zębów przed telewizorem.

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy traktować poranne lub wieczorne zabiegi higieniczne jako zabawę, oczywiście w granicach rozsądku – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby myć zęby w rytm popularnych piosenek czy wierszyków. Poza tym można bawić się w dowolny sposób, na przykład pozwolić maluchowi na umycie naszych zębów naszą szczoteczką czy zgaszenie światła w łazience i oświetlenie buzi malucha latarką.

Po zakończonym szczotkowaniu należy pochwalić malucha, co z pewnością przyniesie pozytywny skutek. Nie należy również zapominać o edukacyjnych książeczkach czy kreskówkach, których małoletni bohaterowie bardzo często z sukcesem przechodzą przez różne „życiowe perypetie”, takie właśnie jak mycie zębów czy wizyta u stomatologa.