Napisz Zadzwoń

Jak wyleczyć afty?

Niewielkie, bolesne owrzodzenia w jamie ustnej są często ignorowane przez pacjentów. Afty, czyli ubytki w błonie śluzowej, mogą zaniknąć samorzutnie, jednak część przypadków może wymagać konsultacji i leczenia w gabinecie stomatologicznym. Warto wiedzieć, w jaki sposób powstają afty, jak je rozpoznać oraz w jakiej sytuacji należy zwrócić się po pomoc do dentysty.
 
Afty – jak powstają?
 
Afty to niewielkich rozmiarów owrzodzenia błony śluzowej. Mogą one występować pojedynczo lub w grupach. Zwykle powstają na styku wewnętrznej strony policzków oraz dziąseł, mogą pojawić się także na języku lub podniebieniu miękkim. Ich rozmiar zazwyczaj nie przekracza 5 milimetrów.
 
Nawrotowe afty małe mogą być spowodowane przez niewłaściwą higienę jamy ustnej (także przez wkładanie przedmiotów do ust), schorzenia zębów, uszkodzenia i podrażnienia, alergię, silne antybiotyki, a nawet autoagresję komórek, wywołaną przez stres. Nawrotowe afty mogą być również uwarunkowane genetycznie. Małym aftom może towarzyszyć powiększenie znajdujących się w pobliżu owrzodzenia węzłów chłonnych. Afty duże mogą powstać przez niedobory witamin i składników mineralnych, jedzenie twardej żywności lub pokarmów z dużą ilością konserwantów. Mogą być również wywołane przez choroby, między innymi zapalenie zatok, celiakię, choroby refluksowe, schorzenia migdałków, infekcje grzybicze, syndrom Behceta lub zarażenie przez wirus opryszczki czy brodawczaka.
 
Afty – jak leczyć?
 
Afty często zanikają samoistnie w ciągu kilku dni. Niestety, większe z nich mogą goić się kilka tygodni, a także pozostawić po sobie blizny w jamie ustnej. W sytuacji, gdy istnieje ryzyko opryszczki lub wtórnego zakażenia bakteryjnego, należy wykonać odpowiednie badania. W przypadku, gdy afty nie zanikają pomimo właściwej higieny, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Specjalista może zalecić odpowiednie środki, na przykład płukanki, leki przeciwbólowe, maści odkażające lub preparaty koagulacyjne. W poważnych przypadkach konieczna może okazać się terapia antybiotykowa lub sterydowa.
 
Leczenie aft może przyśpieszyć przestrzeganie kilku zasad. Warto unikać gorącego jedzenia i napojów, zrezygnować z alkoholu, cytrusów, czekolady, słonych, kwaśnych i słonych potraw, należy za to uzupełnić dietę o witaminy i minerały.