Napisz Zadzwoń

Jak sobie radzić z dolegliwościami wywołanymi noszeniem protezy?

Protezy zębowe to rozwiązanie stosowane wówczas, gdy w jamie ustnej pacjent ma braki w uzębieniu. Protezy stosuje się w przypadku utraty kilku zębów lub przy całkowitym bezzębiu. Każdy tego rodzaju brak powinien zostać uzupełniony, ponieważ nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale może prowadzić do pogłębiających się problemów z uzębieniem. Pozostałe zęby mogą zacząć się przemieszczać – są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia oraz choroby. Jedną z metod radzenia sobie z problemem ubytków w uzębieniu jest proteza, która może być częściowa lub całkowita, a także stała bądź ruchoma. Osoby noszące protezy narażone są na pewne dolegliwości, związane z tym rodzajem uzupełnienia.

Co warto wiedzieć o noszeniu protezy?

Wiele kłopotów związanych z noszeniem protezy zębowej wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. O protezę trzeba właściwie zadbać, podobnie jak dbamy o własne zęby. Nieczyszczone protezy mogą stać się środowiskiem do rozwoju grzybów i bakterii. Protezę ruchomą należy czyścić po każdym posiłku. Dobrze dobrany krem mocujący do protez zębowych pozwala zapobiegać gromadzeniu się resztek pokarmu pod uzupełnieniem, sprawia też, że noszenie protezy zębowej jest mniej uciążliwe – warstwa kleju chroni bowiem dziąsła przed otarciami.

Proteza, bez względu na rodzaj, powinna być starannie dopasowana. Niewłaściwie dobrana proteza może powodować podrażnienia i stany zapalne. Kiedy noszeniu protezy towarzyszy ból i dyskomfort, konieczne jest dopasowanie nowych uzupełnień. Trzeba jednak pamiętać, że nawet dobrze dopasowana proteza to ciało obce i wpływa na jamę ustną. W przypadku nowych protez dyskomfort jest naturalną kwestią, ponieważ tkanki muszą się przystosować. Jeśli problem dotyczy starej protezy, która do tej pory nie sprawiała kłopotów, może to oznaczać, że doszło do poluzowania uzupełnienia, które powoduje otarcia śluzówki.

Objawy bólowe związane z noszeniem protezy należy skonsultować ze stomatologiem. W przypadku nowych protez trzeba pozwolić na adaptację, ale kiedy dolegliwości trwają ponad kilka tygodni, także trzeba odwiedzić gabinet stomatologiczny.

Problemów z noszeniem protezy pozwoli uniknąć odpowiednia higiena i sposób użytkowania. Protezę trzeba w ciągu doby wyciągnąć na co najmniej kilka godzin, ponieważ brak przerwy w noszeniu może spowodować stany zapalne. Protezy nie należy przechowywać w szklance z wodą, ponieważ takie środowisko sprzyja rozwijaniu się bakterii i grzybów. Protezę najlepiej jest odkładać do suchego i szczelnego pojemnika. Do czyszczenia protez zębowych trzeba używać specjalnych past, sprawdzi się również specjalistyczna szczoteczka. Higienę mogą uzupełnić tabletki, proszki i pasty czyszczące. Istotne jest dbanie o higienę całej jamy ustnej, także dziąseł i języka.