Napisz Zadzwoń

Jak sobie radzić z bólem zęba?

Ból zębów jest wyjątkowo dokuczliwy. Utrudnia codzienne funkcjonowanie i skupienie się na obowiązkach oraz jest stosunkowo trudny w zwalczaniu zwykłymi sposobami, na przykład za pomocą leków przeciwbólowych. Trzeba zdawać sobie sprawę, ze uporczywy ból zęba jest oznaką poważniejszego problemu. Aby go rozwiązać, należy jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny i skorzystać z pomocy specjalisty.

Co zrobić w sytuacji, kiedy oczekujemy na wizytę, a ból jest nie do wytrzymania? Istnieje kilka sposobów, które mogą przynieść ulgę w cierpieniu. Są to jednak metody krótkotrwałe, które zredukują ból, ale nie usuną jego przyczyny. Trwałym rozwiązaniem będzie tylko wyleczenie zęba.

Co zrobić, gdy ząb boli?

Ulgę w bólu zęba mogą przynieść leki dostępne bez recepty. Przy lżejszych objawach przydatny będzie paracetamol, a przy silniejszych bólach – ibuprofen. Trzeba jednak pamiętać, że lekarstwa wpływają na cały organizm i przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki oraz zasięgnąć porady specjalisty, na przykład farmaceuty.

Na ból zęba zalecane są różne domowe sposoby, pamiętajmy jednak, że ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Jedną z takich naturalnych metod jest przyłożenie do zęba obtoczonego w soli ząbku czosnku. Inne naturalne środki, które pomogą osłabić ból, chociaż na pewno go nie usuną, to szałwia, rumianek oraz tymianek. Napary z tych roślin trzeba stosować do płukania jamy ustnej. Działanie przeciwbólowe oraz antybakteryjne mają goździki – ich żucie może pomóc uśmierzyć niezbyt intensywny ból.

W przypadku ubytku w bolącym zębie zaleca się okłady wacikiem nasączonym olejkiem jodłowym, goździkowym, kamforowym lub kroplami walerianowymi. Zastosować można również płukankę z łyżeczki soli oraz kilku kropli jodyny rozpuszczonych w szklance wody, stosowany może być również zimny napar z mięty. Warto też wypróbować użycie kilku kropel ekstraktu z wanilii, wkropionych bezpośrednio na ząb. Ulgę mogą przynieść również zimne okłady z kostek lodu. Czasem pomóc może delikatny masaż. Niektórzy na ból zęba stosują surowy, obrany i pokrojony w plastry ziemniak, ale skuteczność tej metody również nie jest zbyt wysoka, jeżeli nie żadna.

Wymienione metody mogą przynieść chwilową ulgę, jednak jeśli ból jest silny i nie ustępuje, należy jak najszybciej wybrać się do specjalisty, który w nagłych przypadkach powinien przyjąć pacjenta bez kolejki.