Napisz Zadzwoń

Jak rozpoznać początki paradontozy?

Paradontoza to choroba przyzębia – po próchnicy jest to drugie najczęściej występujące schorzenie jamy ustnej. Paradontoza dotyka przyzębia, a także struktur, które utrzymują zęby. Dolegliwość zazwyczaj dotyczy osób po 40. roku życia, jednak może pojawić się również u osób młodszych. Infekcja tkanek przyzębia jest przyczyną stanu zapalnego, w wyniku którego zęby zaczynają się ruszać w dziąsłach. Początkowe objawy są trudne do zauważenia, jednak pogłębiają się z czasem i powodują coraz poważniejsze dolegliwości. Regularne badanie stanu zębów w gabinecie stomatologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby oraz podjęcie właściwego leczenia. To bardzo ważne, ponieważ nieleczona paradontoza może mieć poważne konsekwencje i prowadzić nawet do straty wszystkich zębów.

Co jest przyczyną paradontozy?

Do choroby prowadzi przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej i niewłaściwe szczotkowanie. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do wystąpienia paradontozy to czynniki genetyczne, skład śliny lub osłabienie układu odpornościowego. Jama ustna to dobre środowisko dla drobnoustrojów, a brak odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do zwiększenia ich liczby. W ten sposób powstaje płytka nazębna, czyli nalot na koronach zębowych. Po pewnym czasie miękka płytka zmienia się w twardy kamień nazębny. Zarówno płytka, jak i kamień nazębny są szkodliwe dla zębów i mogą prowadzić do schorzeń. Jednym z rodzajów kamienia jest ciemny kamień poddziąsłowy, który pojawia się na styku zębów i dziąseł, a następnie rozrasta się w kierunku korzeni. Nieleczone stany zapalne spowodowane przez kamień nazębny z czasem przekształcają się w chorobę przyzębia, czyli paradontozę.

Jakie są sygnały alarmowe, które mogą świadczyć o rozwoju paradontozy w jamie ustnej?

Pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić, to nabrzmienie, niewielki ból oraz krwawienie z dziąseł. W dalszym etapie choroby bakterie trafiają do przestrzeni zębowych oraz kieszonek dziąsłowych. Bakterie powoduje procesy gnilne, przez które w jamie ustnej pojawia się nieprzyjemny zapach. Następnie zostają odsłonięte kieszonki, a po nich korzenie zębów. Na ozębnej pojawiają się bakterie, a połączenie zębów z tkankami wokół nich zostaje osłabione. Zęby zaczynają się poruszać, w ostatecznej fazie wypadają. Nie wolno ignorować objawów, które początkowo wydają się mało uciążliwe. Krwawienie z dziąseł, które pojawia się podczas szczotkowania, może być oznaką choroby. Niestety, pacjenci często bagatelizują objawy, które mogą świadczyć o paradontozie i zbyt późno rozpoczynają leczenie.

Więcej o paradontozie i jej leczeniu na stronie https://artdent.krakow.pl/oferta/paradontoza/co-to-jest-paradontoza/.